Nawigacja

Aktualności

Pokazy premierowe filmu Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć – Łódź, Radomsko, 28 lutego – 1 marca 2017

Staraniem Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi 28 lutego 2017 r. w Łodzi i Radomsku odbyły się premierowe pokazy filmu poświęconego sanitariuszce Danucie Siedzikównie Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć w reżyserii Jacka Frankowskiego.

Łódzki pokaz odbył się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wykład wprowadzający wygłosił dr Tomasz Toborek, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN Łodzi.

W Radomsku projekcja odbyła się w Galerii Muzeum Regionalnego im. Stanisława Sankowskiego. Połączona była z wykładem Pawła Kowalskiego (OBEN IPN w Łodzi) pt. „…W walce tej trwać jest naszym obowiązkiem…” Historia żołnierzy II konspiracji.

Po raz kolejny łodzianie będą mieli możliwość zapoznania się z filmem 1 marca o godz. 17.00 w Muzeum Kinematografii (pl. Zwycięstwa 1). Przygotowany przez łódzki IPN pokaz rozpocznie prelekcja Pawła Kowalskiego (OBEN IPN w Łodzi).

„Inka – są sprawy ważniejsze niż śmierć”

Film powstał na zlecenie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe jako wyraz szacunku, pamięci, a także hołdu dla setek leśników, którzy w okresie wojny i tuż po jej zakończeniu bohatersko walczyli o wolność i niepodległość Ojczyzny. Ich patriotyzm i niezłomny duch trwale zapisały się w annałach historii Polski. Ukazana w filmie postać Danuty Siedzikówny, ps. Inka, jest dla nas wszystkich wzorem odwagi, a także wielkiej odpowiedzialności za Polskę.

Lasy Państwowe kryją wiele miejsc pamięci naznaczonych piętnem wojny i okupacji oraz walkami o niepodległość, które po 1945 roku kontynuowali Żołnierze Wyklęci. Pamiętając o Ich heroizmie, dajemy świadectwo prawdzie historycznej i słuszności bohaterskiej postawy leśników.

Na mocy współpracy Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe i Instytutu Pamięci Narodowej, w ramach uczczenia tegorocznego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych pokazy filmu „Inka – są sprawy ważniejsze niż śmierć”  zaplanowano na terenie całego kraju. Przedsięwzięcia te realizowane będą przez regionalne dyrekcje Lasów Państwowych i lokalne oddziały Instytutu Pamięci Narodowej.

 

 

SANITARIUSZKA WYKLĘTA - artykuł Marzeny Kruk

Zestawienie przedsięwzięć Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi wokół Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

do góry