Nawigacja

Aktualności

Namioty Wyklętych – Łódź, 5 marca 2017

Podobnie jak w ubiegłym roku, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi patronuje Namiotom Wyklętych – wydarzeniu organizowanemu przez stowarzyszenie Studenci dla Rzeczpospolitej. Inicjatywa odbywa się w największych polskich miastach i towarzyszy obchodom Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

W tym roku łodzianie będą mogli odwiedzić Namioty Wyklętych w niedzielę 5 marca 2017 r. w godzinach 10.00-20.00 na placu przed łódzką bazylika archikatedralną.

Na odwiedzających będą czekać członkowie łódzkiego oddziału stowarzyszenia Studencki dla Rzeczpospolitej przebrani w mundury z okresu okupacji, którzy będą opowiadać o sylwetkach „Żołnierzy Wyklętych” i sytuacji podziemia antykomunistycznego w powojennej Polsce. Uzupełnieniem informacji o „Wyklętych” będą eksponowane biogramy i zdjęcia. W namiocie będzie można obejrzeć archiwalny film z procesu Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc”.

Łodzianie będą mieli możliwość obejrzenia modeli broni używanej przez członków oddziałów partyzanckich. W trakcie trwania „Namiotów Wyklętych” będzie można wysłuchać prelekcji prowadzonych przez historyków, które będą organizowane przy namiocie po każdej Mszy św. w godz. 10.00-20.00. Odtwarzane będą również utwory patriotyczne z repertuaru m.in. Andrzeja Kołakowskiego i zespołu „Twierdza Pamięć”. Nie zabraknie atrakcji skierowanych do najmłodszych, dla których przygotowane będą gry i konkursy edukacyjne.

Patronat nad tegoroczną edycją łódzkich „Namiotów Wyklętych” objęła również Fundacja im. Janusza Kurtyki, wsparcia medialnego udzieliły TVP3 Łódź i Radio Plus Łódź.

do góry