Nawigacja

Aktualności

Wykład dr. Tomasza Toborka i wystawa o „Warszycu” w ramach konferencji „Niezłomni. Podziemie antykomunistyczne na ziemi piotrkowskiej w latach 1945-1956” – Piotrków Trybunalski, 15 marca 2017

15 marca 2017 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. ks. Jerzego Popiełuszki w Piotrkowie Trybunalskim, jako przedsięwzięcie zamykające regionalne obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, odbyła się konferencja naukowa „Niezłomni. Podziemie antykomunistyczne na ziemi piotrkowskiej w latach 1945-1956”.

Wśród prelegentów znalazł się dr Tomasz Toborek, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Łodzi, który przedstawił wystąpienie poświęcone Stanisławowi Sojczyńskiemu „Warszycowi”.

Wystąpił również Paweł Wąs, przewodniczący działającego przy łódzkim IPN Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Piotrkowie Trybunalskim, który przedstawił sylwetkę gen. bryg. Stanisława Burzy-Karlińskiego.

Konferencji towarzyszyła wystawa pt. „Stanisław Sojczyński »Warszyc« i Konspiracyjne Wojsko Polskie”, przygotowana przez łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Z ekspozycją będzie można zapoznać się na terenie szkoły do końca marca.

Głównym organizatorem konferencji był Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. ks. Jerzego Popiełuszki w Piotrkowie Trybunalskim przy współpracy z Instytutem Historii i Stosunków Międzynarodowych UJK Filia w Piotrkowie Tryb., Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi oraz Klubem Historycznym im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Piotrkowie Tryb.

foto: dr Krzysztof Latocha

do góry