Nawigacja

Aktualności

77. rocznica Zbrodni Zgierskiej – fragment wspomnień Romana Zygadlewicza

Na prezentacje całej książki „Na cichym froncie. Relacja z działalności konspiracyjnej w Łodzi 1939–1945” zapraszamy 27 marca 2019 o godz. 17.00 do sali konferencyjnej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi przy ul. Gdańskiej 100/102.

Siedemdziesiąt siedem lat temu, 20 marca 1942 r., niemieckie władze okupacyjne rozstrzelały stu Polaków w centrum Zgierza, w miejscu zwanym wówczas Placem Stodół (obecnie Plac Stu Straconych). Do egzekucji doszło w odwecie za zabicie przez żołnierza podziemia – Józefa Mierzyńskiego – dwóch gestapowców. Niemcy zmusili okoliczną ludność do oglądania przebiegu masowej egzekucji. Rozstrzelanych pochowano w Lesie Lućmierskim.

Przypominamy odnoszący się do tych tragicznych wydarzeń fragment okupacyjnych wspomnień Romana Zygadlewicza.

Instytut Pamięci Narodowej – KŚZpNP Oddział w Łodzi otrzymał od Krzysztofa Zygadlewicza wspomnienia spisane przez jego Ojca – Romana Zygadlewicza – żołnierza AK Okręg Łódź „Barka”. Z notatek poczynionych w okresie okupacji niemieckiej w Łodzi (1939-1945) Roman Zygadlewicz sporządził rękopis, a następnie maszynopis. W pięciu tomach zawarł nie tylko informacje o tworzących się w Łodzi strukturach ZWZ/AK, ale również o różnych aspektach życia okupacyjnego miasta, m.in. organizowaniu przez Niemców obozów, więzień i getta.

Otrzymane materiały zostały opracowane przez dr. Tomasza Toborka i dr Joannę Żelazko, pracowników Oddziałowego Bura Badań Historycznych IPN w Łodzi. Efektem jest publikacja: Roman Zygadlewicz „Zawor”, Na cichym froncie. Relacja z działalności konspiracyjnej w Łodzi 1939–1945, red. Tomasz Toborek i Joanna Żelazko, Łódź – Warszawa 2018. Na jej prezentacje zapraszamy 27 marca 2019 o godz. 17.00 do sali konferencyjnej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi przy ul. Gdańskiej 100/102.

do góry