Nawigacja

Aktualności

Dyrektor Oddziału IPN na uroczystej mszy w intencji poległych i pomordowanych policjantów II RP, ofar sowieckiego reżimu – Łódź, 26 marca 2017

26 marca 2017 r. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego na łódzkim Teofilowie odprawiona została msza święta w intencji poległych i zamordowanych policjantów II RP – ofiar reżimu sowieckiego. Wziął w niej udział dr Paweł Perzyna, p.o. dyrektora Oddziału IPN w Łodzi. Uroczystość została zorganizowana przez Komendę Wojewódzką Policji w Łodzi oraz Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939 roku” w związku ze zbliżającą się 77. rocznicą Zbrodni Katyńskiej i 15. rocznicą symbolicznego przekazania do Sanktuarium ziemi z miejsc męczeństwa Polaków na Wschodzie: z Katynia, Charkowa i Miednoje. Przypomniał o tym w wygłoszonej homilii ks. prałat Tadeusz Bednarek. Od tego czasu co roku w świątyni odprawiano są msze w intencji funkcjonariuszy policji, którzy zginęli z rąk sowietów.

Po uroczystości dr Paweł Perzyna odwiedził zlokalizowane na terenie parafii Muzeum Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej, po którym oprowadził Zygmunt Żytkiewicz, prezes Stowarzyszenia Żołnierzy Kresowych Armii Krajowej „Wiano”, Ich Rodzin i Przyjaciół.

Muzeum Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej powstało w roku 1992 staraniem płk. Jerzego Urbankiewicza (ps. „Jurek”, urodzony w Łodzi kawaler Orderu Virtuti Militari, rotmistrz 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich, żołnierz Wileńskiej Armii Krajowej, więzień łagrów stalinowskich, zm. w 2004 r. w Łodzi). Przez 7 lat miało swoją siedzibę w sali historycznej funkcjonującego przy parafii Miłosierdzia Bożego w Łodzi Liceum im. Jana Pawła II. W roku 1999 zostało przeniesione do specjalnie wybudowanego pomieszczenia o powierzchni około 250 mkw. Od 2010 r. stanowi własność parafii. To jedyny w swoim rodzaju zbiór dokumentów i pamiątek ilustrujących historię walk o niepodległość na północno-wschodnich kresach Polski w czasie II wojny światowej.

Znajdują się tu makiety Ostrej Bramy i Trzech Krzyży, obrazy Wiesława Śniadeckiego i Henryka Bogowskiego ukazujące Wilno oraz grafiki Wiesława Śniadeckiego, również o tematyce wileńskiej. Zgromadzone zostały urny z ziemią z Ponar, z cmentarza na Rossie oraz z miejsc kaźni w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Muzeum posiada również Panteon Polski Walczącej – 34 portrety i biogramy ludzi zasłużonych w walce o wolność w czasie II wojny światowej (kopia dzieła Wiesława Śniadeckiego zdeponowanego na Jasnej Górze).

W skład zabytków muzeum wchodzi m.in. siodło ułańskie, ułańska szabla, dwie lance i siedem chełmów. Trzy manekiny prezentują różne typy umundurowania, czwarty manekin przebrany jest za łagiernika. Ten ostatni stoi w rogu sali, gdzie zebrane są pamiątki z Miednik, Kaługi, Łukiszek i łagrów. Tam też znajdują się dwie plansze przedstawiające zdjęcia ofiar mordów w Ponarach.

Na ścianach wyeksponowano 26 plansz przedstawiających dokumentacje fotograficzną historii oddziałów zbrojnych (brygad) i służb, łącznie z Komendą Okręgu, garnizonem i podokręgiem Kowno. Poza tym na ścianach umiesczone są rzeźby Zbigniewa Siemaszki oraz replika tablicy pamiątkowej poświęconej Armii Krajowej z kolegiaty św. Jerzego w Kętrzynie.

Gablota umieszczona w centralnym punkcie muzuem zawiera sztandar Okręgu oraz sztandar 8 brygady, a dziesięć oszklonych gablot kryje pamiątki, dokumenty oraz prasę podziemną – kilka oryginalnych egzemplarzy „Niepodległości”, biuletynu „Na Zew Ziemi Ojczystej”, „Biuletynu Informacyjnego” (pochodzącego z czasów okupacji sowieckiej). Dwie dodatkowe gabloty zawierają pełną dokumentację „Czarnej Trzynastki”.

Biblioteka Muzeum posiada ok. 700 tomów książek związanych tematycznie z historią II wojny światowej i z Armią Krajową. Istnieje też dział specjalistycznych czasopism, w tym 13 oprawionych roczników „Wiana”.

Archiwum dokumentów umieszczone jest w osobnym pomieszczeniu i zawiera ok. 400 teczek.

W salach muzealnych obywały się comiesięczne spotkania członków Stowarzyszenia Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej „Wiano”, Ich Rodzin oraz Przyjaciół. Od 1996 r. przez kilkanaście lat odbywały się tu konkursy wiedzy o Armii Krajowej Ziemi Wileńskiej dla młodzieży łódzkich gimnazjów i liceów.

  • Zdjęcia z mszy świętej i z Muzeum AK Okręgu Wileńskiego
  • Zdjęcia z mszy świętej i z Muzeum AK Okręgu Wileńskiego
  • Zdjęcia z mszy świętej i z Muzeum AK Okręgu Wileńskiego
  • Zdjęcia z mszy świętej i z Muzeum AK Okręgu Wileńskiego
  • Zdjęcia z mszy świętej i z Muzeum AK Okręgu Wileńskiego
  • Zdjęcia z mszy świętej i z Muzeum AK Okręgu Wileńskiego
  • Zdjęcia z mszy świętej i z Muzeum AK Okręgu Wileńskiego
do góry