Nawigacja

Aktualności

W ramach „Akademii Niepodległości” wykład nt. piotrkowskich socjalistów w okresie walk o niepodległość i granice – Piotrków Trybunalski, 30 stycznia 2018

30 stycznia 2018 r. Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi zorganizował w piotrkowskiej filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego kolejne spotkanie w ramach „Akademii Niepodległości”. Tym razem z wykładem pt. Piotrkowscy socjaliści w okresie walk o niepodległość i granice wystąpił dr Maciej Hubka z Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim.

W spotkaniu uczestniczyli członkowie Klubu Gazety Polskiej w Piotrkowie, Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Piotrkowie, Stowarzyszenia Przyjaciół Wolborza, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Piotrkowie, PPS, pracownicy Archiwum Państwowego w Piotrkowie, Kuratorium Oświaty Delegatura w Piotrkowie. Przybyła również grupa młodzieży z opiekunami z ZSP nr 2 w Piotrkowie.

„Akademia Niepodległości” to rozpoczęty w grudniu 2017 r., a obliczony na cztery lata (do połowy 1921 r.) cykl spotkań, w czasie których pracownicy IPN oraz zaproszeni reprezentanci uczelni wyższych bądź lokalnych środowisk przedstawiają – w formie popularnych wykładów – zarówno drogę do Niepodległej, poczynając od pierwszej dekady XX stulecia i czas I wojny światowej, poprzez wznoszenie jej państwowego gmachu i wykuwanie granic, po syntetyczny bilans międzywojennego dwudziestolecia.

foto: Artur Ossowski, Paweł Wąs

do góry