Nawigacja

Aktualności

Dyrektor Oddziału IPN w Łodzi na spotkaniu z młodzieżą izraelską – Tomaszów Mazowiecki, 27 lutego 2018

27 lutego 2018 r. staraniem Mirosława Kuklińskiego, Starosty Powiatu Tomaszowskiego oraz Ewy Męciny, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącym im. Jarosława Dąbrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim w I LO odbyła się uroczystość „Dzień Pamięci”, w trakcie której miało miejsce spotkanie z przebywającą w tych dniach w Polsce młodzieżą izraelską.

I Liceum od 2012 r. współpracuje ze szkołą średnią w Petach Tikva w Izraelu. Od 2014 r. placówki realizują wspólnie program „Twin Schools”. Młodzież utrzymuje ze sobą kontakt, co dwa lata odbywają się wzajemne wizyty, podczas których prezentowany jest region i jego historia.

W programie uroczystości, która poświęcona była rtm. Witoldowi Pileckiemu i świadectwu rodzin uhonorowanych medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, znalazło się m.in. wystąpienie dr. Dariusza Roguta, dyrektora Oddziału IPN w Łodzi. Odniósł się do wielowiekowej wspólnej historii Polaków i Żydów, a także do tak tragicznych jej elementów jak Zbrodnia Katyńska, w której wśród kilkunastu tysięcy zamordowanych oficerów śmierć poniosło kilkaset oficerów WP pochodzenia żydowskiego, w tym Baruch Steinberg, naczelny rabin Wojska Polskiego.

Młodzież izraelska otrzymała m.in. egzemplarze publikacji Witold Pilecki – Raporty z Aschwitz.

foto: Marzena Kumosińska

materiał video: Tomasz Radzikowski

 

do góry