Nawigacja

Aktualności

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego – 1 sierpnia 2018

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej zaprosił do udziału w uroczystości na części katolickiej Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej w Łodzi.

Tradycyjnie już, 1 sierpnia o godz. 17.00 uczestnicy uroczystości zgromadzili się przy grobie gen. bryg. Franciszka Edwarda Pfeiffera ps. „Radwan”, by w obecności przedstawicieli organizacji społecznych i kombatanckich, władz wojewódzkich i samorządowych, służb mundurowych i instytucji oddać hołd uczestnikom powstańczych zmagań.

Poza Łodzią, wraz z miejscowymi Klubami Historycznymi im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”, 1 sierpnia oddaliśmy hołd Powstańcom w Pabianicachw Piotrkowie Trybunalskim (mogiły powstańcze na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Cmentarnej) i Sieradzu (przy mogile ks. Apolinarego Leśniewskiego, kapelana Armii Krajowej w Powstaniu, zlokalizowanej na cmentarzu parafialnym przy ul. Wojska Polskiego).

***

Po zakończeniu II wojny światowej wielu Powstańców Warszawskich osiedliło się w Łodzi. Angażowali się w życie społeczne i umysłowe miasta. Na łódzkich cmentarzach znajdują się ich mogiły. Od kilku lat obchodom rocznicy wybuchu Powstania towarzyszy akcja upamiętniania Powstańców spoczywających na łódzkich nekropoliach poprzez oznaczanie ich mogił biało-czerwoną szarfą z napisem „63 DNI POWSTANIA WARSZAWSKIEGO”. Podobnie było w tym roku.

Wykaz powstańców warszawskich pochowanych na łódzkich cmentarzach jest stale aktualizowany. Jeśli wiedzą Państwo o grobach nieujętych w zestawieniu, prosimy o kontakt z pracownikami pionu upamiętniania walk i męczeństwa łódzkiego IPN, telefonicznie pod nr (42) 616 27 21 lub drogą elektroniczną: bartosz.bijak@ipn.gov.pl, anna.jozwik@ipn.gov.pl lub jan.witkowski@ipn.gov.pl

Poza bez mała setką oznaczonych grobów Powstańców na terenie Łodzi znajdują się również cztery upamiętnienia związane z tym wydarzeniem i osobami biorącymi w nim udział:

- tablica pamiątkowa dot. Powstania w kościele Ojców Jezuitów przy ul. Sienkiewicza 60

- tablica pamiątkowa dot. o. Tomasza Roztworowskiego, powstańczego kapelana, w kościele Ojców Jezuitów przy ul. Sienkiewicza 60

- tablica pamiątkowa dot. chor. Herberta J. Browna, pilota SAAF biorącego udział w lotach z pomocą powstańczej Warszawie, na kaplicy cmentarza katolickiego na Dołach

- pomnik Powstańców Warszawskich na Skwerze Powstańców Warszawskich (ul. Wojska Polskiego/ al. Grzegorza Palki)⃰⃰⃰

***

Edukacyjnym elementem obchodów 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego był w Łodzi. spacer „Wspomnienie o Powstańcach Warszawskich pochowanych na Starym Cmentarzu w Łodzi”.

do góry