Nawigacja

Aktualności

Pod patronatem IPN Łódź: Wojewódzki finał zbiórki publicznej „100 wyprawek dla polskich dzieci na Kresach” – Łódź, 24 października 2018

W ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę młodzież z województwa łódzkiego włączyła się do akcji, której celem było zebranie i dostarczenie do polskiej młodzieży uczącej się w polskich szkołach funkcjonujących na terenie Litwy, Białorusi i Ukrainy darów w postaci artykułów biurowych, pomocy szkolnych i materiałów edukacyjnych.

Wojewódzki finał zakończonej imponującym rezultatem akcji „100 wyprawek dla polskich dzieci na Kresach”, a także realizowanej równolegle „100 zniczy na groby Obrońców Ojczyzny poległych na Kresach” odbył się 24 października 2018 r. w auli IV Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Sczanieckiej w Łodzi. Wzięli w nim udział obecni w tym czasie w Łodzi przedstawiciele redakcji polskiego Radia Lwów – Maria Pyż, Artur Żak, Stanisława Stańczyk-Wojciechowicz oraz Wasyl Czuczman, którzy opowiedzieli młodzieży o polskości na Ukrainie oraz działalności Radia. Instytut Pamięci Narodowej, który na rzecz akcji przekazał materiały edukacyjne, reprezentowali w czasie finału Marzena Kumosińska, rzecznik prasowy oddziału, a także Bartosz Bijak i Jan Witkowski z Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa.

Organizatorami zbiórki byli Rzgowska Młodzież Patriotyczna i Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej w Łodzi. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem sprawował Łódzki Kurator Oświaty oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi. Patronatem medialnym wspierali je Radio Łódź oraz TVP3 Łódź.

***

Mariusz Bojanowski, nauczyciel geografii w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Emilii Sczanieckiej w Łodzi, koordynator akcji: – „Kresowymi drogami do Polski niepodległość szła” – tak brzmi tytuł naszych działań, którymi chcemy włączyć się w świętowanie 100-lecia odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Pragniemy zwrócić uwagę na ogromny wkład wschodnich rubieży Rzeczypospolitej w odzyskanie niepodległości. Pierwszą naszą akcją jest zbiórka artykułów szkolnych zatytułowana „100 wyprawek dla polskich dzieci na Kresach na stulecie odzyskania niepodległości od młodzieży z województwa łódzkiego”. Działanie zostało objęte honorowymi patronatami Łódzkiego Kuratora Oświaty oraz Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi. Patronatem medialnym wspierają nas TVP3 Łódź oraz Radio Łódź. Akcja została zgłoszona do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, gdzie nadano jej numer „2018/3008/KS”.

Tam na Wschodzie mieszka wielu naszych Rodaków. Chodzą do polskich szkół, trwają wiernie przy Macierzy, naprawdę potrzebują pomocy, nie tylko tej materialnej, ale i podtrzymania na duchu. Wierzymy, że takimi działaniami pokazujemy im, że nie są osamotnieni i stanowimy z nimi jeden naród ponad granicami.

foto: Marzena Kumosińska

do góry