Nawigacja

Aktualności

Obchody 156. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego – Łódź, 22-23 stycznia 2019

Wraz z łódzkimi środowiskami Legionistów, Piłsudczyków, a także młodzieżą łódzkich szkół upamiętniliśmy 156. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.

W dniach 22-23 stycznia 2019 r. staraniem Związku Legionistów Polskich i Ich Rodzin, Społecznego Komitetu Pamięci Józefa Piłsudskiego oraz Towarzystwa „Strzelec” odbyły się w Łodzi uroczystości upamiętniające 156. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Kwiaty i znicze od Instytutu Pamięci Narodowej składali Bartosz Bijak, Anna Józwik i Jan Witkowski z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Łodzi.

22 stycznia uczestnicy uroczystości zebrali się na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej w Łodzi, gdzie odwiedzili mogiły uczestników Powstania Styczniowego i wysłuchali opowieści o bohaterach. Przewodnikiem i narratorem był Dariusz Nowiński, wieceprezes Społecznego Komitetu Pamięći Józefa Piłsudskiego w Łodzi, komendant główny Towarzystwa Strzelec, laureat nagrody IPN „Świadek Historii”. Odwiedzono następujące mogiły:

  • Marceli Kuźnicki, farmaceuta, V naczelnik powstańczy Łodzi, kwatera nr 38
  • grób rodziny Danielewiczów, z której wywodził się Józef Danielewicz, poległy 24 lutego 1963 r. w bitwie pod Dobrą, kwatera nr 2
  • Maria i Konstanty Piotrowiczowie, polegli pod Dobrą, kwatera nr 10
  • Anastazy Bitdorf, setnik kosynierów w bitwie pod Dobrą, kwatera nr 10
  • grób poległych pod Dobrą – kwatera nr 10, pochowani: Rudolf Chełmicki, lat 20, z Łowickiego, Bronisław Lisiecki, Wojciech Jugowicz, lat 30, rolnik z Łodzi, Wojciech Kołacki vel Truszkowski, Adolf Dymel, lat 36, z Warszawy, Stanisław Jaworski, z Łodzi, porucznik, NN, lat 19
  • Andrzej Rosicki, prezydent Łodzi w okresie powstania styczniowego, kwatera nr 9
  • kwatera weteranów powstania styczniowego – kwatera nr 28
  • Juliusz Lohrer, lekarz ratujący rannych powstańców – część ewangelicka Starego Cmentarza, kwatera L-2

Następnego dnia odbył się przemarsz spod kościoła Wniebowzięcia NMP do miejsc straceń Powstańców przy ul. Łagiewnickiej 27 (tablica upamiętniająca Powstańców powieszonych na Bałuckim Rynku) oraz skrzyżowania ulic Łagiewnickiej i Inflanckiej (Krzyż Powstańczy upamiętniający miejsce rozstrzeliwania Powstańców na skraju dawnej „Grabinki”). Na usytuowanym tuż obok Rondzie Powstańców 1863 r.ma szansę stanąć w przyszłości łódzki Pomnik Powstania Styczniowego, którego szczegółową koncepcję rozpisał w 2012 r. śp. Lucjan Muszyński, autor pierwszych po 1989 r. łódzkich upamiętnień związanych z tematyką powstańczą.

Rajd pamięci zakończył zawiązany wspólnie z młodzieżą Krąg Pamięci wokół dębu „Kosynier” w Parku Julianowskim im. Adama Mickiewicza, gdzie wieczorem 31 stycznia 1863 r. zebrali się łódzcy ochotnicy do pierwszego oddziału, który miał wyruszyć do powstania. To tutaj ks. Józef Czajkowski odebrał od przybyłych przysięgę i odczytał Manifest Rządu Narodowego proklamujący powstanie. Nastąpił podział na strzelców i kosynierów, rozdanie broni i przemarsz do kościoła pw. NMP, gdzie partia (tak wówczas określano oddział) otrzymała sztandar. Tej samej nocy Pierwsza Partia Łęczycka (Łódź nie była wtedy powiatem, dlatego oficjalna nazwa nawiązywała do Łęczycy) wyruszyła w stronę Łasku.

Tekst i foto: Marzena Kumosińska

„Powstanie Styczniowe w Łodzi” (materiał przygotowany we współpracy Oddziału IPN w Łodzi z TVP3 Łódź w cyklu „Łódzkie drogi ku wolności”):

„Maria Piotrowiczowa” (materiał przygotowany we współpracy Oddziału IPN w Łodzi z TVP3 Łódź w cyklu „Łódzkie drogi ku wolności”):

do góry