Nawigacja

Aktualności

77. rocznica powstania Armii Krajowej – Łódź, 14 lutego 2019

Uroczystość przy symbolicznej mogile zamordowanych i poległych oficerów i żołnierzy Armii Krajowej Komendy Miasta Łódź na Starym Cmentarzu w Łodzi

W 77. rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi zaprosił na uroczystość przy symbolicznej mogile zamordowanych i poległych oficerów i żołnierzy Armii Krajowej Komendy Miasta Łódź na Starym Cmentarzu w Łodzi przy ul. Ogrodowej.

Jak co roku oddajemy w tym miejscu hołd żołnierzom AK. Zachęcamy również do odwiedzenia innych miejsc pamięci poświęconych Armii Krajowej w Łodzi i regionie, jak choćby grobu wojennego żołnierzy AK na Cmentarzu św. Rocha na Radogoszczu w Łodzi czy Kwatery Wiecznego Spoczynku Partyzantów Armii Krajowej na cmentarzu św. Antoniego w Łodzi – Łagiewnikach.

Tych z Państwa, którzy chcieliby się podzielić swoją wiedzą o nie ujętych w spisie AK-owskich miejscach pamięci, zachęcamy do kontaktu z Oddziałowym Biurem Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Łodzi, tel. 42/ 616-27-21, e-mail: Bartosz.Bijak@ipn.gov.pl

14 lutego 1942 r. rozkazem Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego Związek Walki Zbrojnej został przemianowany na Armię Krajową. Istotą tej zmiany było podniesienie rangi związku do oficjalnych sił zbrojnych działających na terenie okupowanego kraju stanowiących integralną część Polskich Sił Zbrojnych.

Zapraszamy również do zapoznania się z krótką informacją o Armii Krajowej na ziemi łódzkiej, opracowaną przez Artura Ossowskiego, naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Łodzi.

Pion edukacyjny łódzkiego IPN przypomniał o rocznicy na zorganizowanych 7 lutego 2019 r. warsztatach dla uczniów VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Łodzi, członków Klubu Historycznego im. AK, poświęconych powstaniu Armii Krajowej i funkcjonowaniu struktur Polskiego Państwa Podziemnego oraz kluczowym postaciom Okręgu Łódź „Barka”.

foto: Marzena Kumosińska

do góry