Nawigacja

Aktualności

Pokaz filmu „Wyklęty” – Tomaszów Mazowiecki, 1 marca 2019

W związku z Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi wraz z Powiatowym Centrum Animacji Społecznej im. płk. Witolda Pileckiego w Tomaszowie Mazowieckim zorganizowały pokaz filmu „Wyklęty” (2017) w reżyserii Konrada Łęckiego. Tytułem wstępu do filmu była prelekcja dr Joanny Żelazko, pracownika Oddziałowego Biura Badan Historycznych IPN w Łodzi pt. Represje wobec żołnierzy konspiracji niepodległościowej w Łódzkiem w latach 1945-1956.

Spotkanie odbyło się 1 marca 2019 roku w Powiatowym Centrum Animacji Społecznej im. płk. Witolda Pileckiego, w Tomaszowie Mazowieckim.

Akcja filmu „Wyklęty” toczy się w Polsce, w latach 1945-1948 i przedstawia żołnierzy zbrojnego podziemia niepodległościowego, walczących z władzą „ludową” o powojenny kształt Polski. Historia głównego bohatera oparta jest na kanwie losów ostatniego z Żołnierzy Wyklętych, Józefa Franczaka ps. „Lalek”, uczestnika wojny obronnej Polski 1939. Po 1945 r. związany był ze strukturami ZWZ-AK i brał udział w zamachach na tzw. „utrwalaczy władzy ludowej” – milicjantów i żołnierzy formacji bezpieczeństwa. W filmie „Wyklęty”, inspirację jego historią odnajdziemy w postaci „Lola”, zagranej przez Wojciecha Niemczyka.

„Wyklęty” to film o brutalnych czasach, niedocenionych bohaterach targanych dylematami i sporze o historię, a także osamotnieniu, trudnej miłości i dramatach rodzin.

Czas trwania filmu: 1 godz. 45 min.

foto: Marzena Kumosińska

do góry