Nawigacja

Nowy portal popularnonaukowy

więcej

Aktualności

Łódzki IPN wokół 30. rocznicy pierwszych w powojennej Polsce częściowo wolnych wyborów – maj-czerwiec 2019

#czerwiec1989 #wsamopołudnie #czerwonaŁódź

  • fragment dokumentu z Archiwum

W związku z trzydziestą rocznicą przemian roku 1989 Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi zorganizował cykl lekcji archiwalnych dla uczniów szkół średnich i studentów. W maju oraz czerwcu pracownicy Instytutu prowadzą zajęcia z wykorzystaniem materiałów z zasobu łódzkiego IPN, które dokumentują działania Służby Bezpieczeństwa podejmowane m.in. w kontekście obrad „okrągłego stołu” oraz kampanii wyborczej do tzw. sejmu kontraktowego.

Zajęcia składają się z dwóch bloków – wprowadzenia historycznego oraz pracy z wybranymi dokumentami oraz pomocami archiwalnymi peerelowskiego MSW. Wśród prezentowanych dokumentów są m.in. karty sprawy obiektowej krypt. „Senator” prowadzonej w celu „operacyjnego zabezpieczenia” wyborów parlamentarnych w czerwcu 1989 r. na terenie województwa sieradzkiego.

W zajęciach zrealizowanych w maju przez Roberta Rabiegę i dr. Andrzeja Czyżewskiego, pracowników pionu archiwalnego i naukowego łódzkiego IPN, uczestniczyli uczniowie III klasy gimnazjum Szkoły Podstawowej nr 10 w Piotrkowie Trybunalskim oraz Szkół Edukacji Innowacyjnej w Łodzi. W czerwcu zaplanowano zajęcia dla studentów I roku historii UŁ (3 czerwca), dla studentów zagranicznych uczestniczących w programie „Erazmus” (4 czerwca, godz. 9.00), a także dla studentów dziennikarstwa (7 czerwca, godz. 10.00). Wszystkie spotkania odbywają się w siedzibie Oddziału IPN w Łodzi przy ul. Elizy Orzeszkowej 31/35.

Trzydziesta rocznica przemian 1989 roku to temat konkursu realizowanego na fanpage’u Oddziału IPN w Łodzi. Można w nim wziąć udział przez pięć dni, między 3 a 7 czerwca.

Wydarzenia 1989 r. będą jednym z wiodących tematów realizowanej 10-11 czerwca ogólnopolskiej konferencji naukowej „Łódź czerwona – prawda czy mit?” (Łódź, sala konferencyjna hotelu Holiday Inn, ul. Piotrkowska 229/231).

We wtorek 11 czerwca o godz. 14.00 w ramach współtworzonego przez IPN Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” odbędzie się wykład dr. Andrzeja Czyżewskiego (OBBH IPN w Łodzi) pt. 1989 – konflikty pamięci (Łódź, ŁDK, ul. R. Traugutta 18, sala 221).

Z kolei piotrkowski Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” zaprasza na spotkanie rocznicowe organizowane 18 czerwca w Muzeum Regionalnym w Opocznie (godz. 13.00). Z wykładem pt. Okrągły stół i wybory z czerwca 1989 r. Fakty i interpretacje wystąpi prof. dr hab. Krzysztof Lesiakowski.

24 czerwca w godz. 10.00-13.00 staraniem pracowników pionu edukacyjnego łódzkiego IPN odbędzie się szkolenie dla nauczycieli „Z »Solidarnością« do wolności” (siedziba OBEN IPN w Łodzi, ul. H. Sienkiewicza 85/87, zgłoszenia: Magdalena.Zapolska-Downar@ipn.gov.pl)

do góry