Nawigacja

Aktualności

Interdyscyplinarna popularnonaukowa sesja „W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Teksty, historia, dyskurs w procesie dydaktycznym” – Łódź, 7 listopada 2019

7 listopada 2019 r. łódzki IPN wraz z Instytutem Filologii Polskiej i Logopedii Uniwersytetu Łódzkiego, Wojewódzkim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Łodzi oraz Społeczną Akademią Nauk zaprosił nauczycieli języka polskiego i historii na interdyscyplinarną sesję pt. „W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Teksty, historia, dyskurs w procesie dydaktycznym”. Konferencja odbyła się w auli Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego.

Podczas pierwszej części wygłoszono cztery wykłady. Dr hab. Jolanta Fiszbak (UŁ) wskazała na tematy nieobecne w publicznym dyskursie o II wojnie światowej. Magdalena Zapolska-Downar (OBEN IPN w Łodzi) przedstawiła proces kształtowania się współczesnej metodyki nauczania o Holocauście. Dr Tadeusz Bogalecki (WODN w Łodzi) omówił projekty edukacyjne łączące wychowanie patriotyczne z wiedzą historyczną. Dr Renata Jagodzińska (WODN w Łodzi, SAN) zaprezentowała propozycję wykorzystania tekstów kultury w nauczaniu o II wojnie światowej.

Natomiast podczas warsztatów nauczyciele poznali metody pracy z uczniem w oparciu o  publikacje z serii „Wojny dorosłych, historie dzieci” (Wydawnictwo Literackie i Dorota Combrzyńska-Nogala). W części praktycznej Artur Ossowski i Grzegorz Nawrot (OBEN IPN w Łodzi) przedstawili możliwości wykorzystania gier edukacyjnych i komiksu historycznego „Waleczny Tadzio” podczas zajęć w szkole. Spotkanie zamknęła wieczernica z udziałem studentów Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.

Nauczyciele otrzymali dyplomy potwierdzające udział w sesji oraz pakiet materiałów edukacyjnych IPN, WODN, SAN i WL.

do góry