Nawigacja

Aktualności

Interdyscyplinarne szkolenia dla nauczycieli „Intelligenzaktion Litzmannstadt” – Łódź, 19 października 2019

19 października 2019 r. w siedzibie Muzeum Sztuki ms1 odbyły się  interdyscyplinarne szkolenia dla nauczycieli „Intelligenzaktion Litzmannstadt” zorganizowane przez pion edukacyjny IPN. Uczestnicy poznali najnowsze ustalenia badawcze dotyczące zbrodni niemieckich z jesieni 1939 r. na ziemiach polskich wcielonych do III Rzeszy oraz  najnowszą tekę edukacyjną IPN „Zbrodnia pomorska 1939” (dr Tomasz Ceran/IPN), wyniki prac archeologicznych w miejscach egzekucji łódzkiej inteligencji, m.in. sylwetki zidentyfikowanych ofiar, jak Stanisław Sapociński (dr Olgierd Ławrynowicz/UŁ) oraz dowiedzieli się, czym różni się etnologiczna perspektywa od historycznej w badaniu miejsc pamięci (dr Aleksandra Krupa-Ławrynowicz; dr Sebastian Latocha/UŁ). Podczas szkoleń zaprezentowano życiorys Karola Hillera, jednej z ofiar Intelligenzaktion (Paulina Kurc-Maj/ms1) oraz jego prace zdeponowane w magazynach Muzeum.  Artur Ossowski (IPN) omówił specyfikę zbrodni niemieckich na terenie Łodzi i w okolicznych lasach: Łagiewnickim, Wiączyńskim, Lućmierskim, Okręglik. Scharakteryzował również działalność łódzkiego Gestapo w latach 1939-1940. Na koniec Magdalena Zapolska-Downar (IPN) zaprezentowała propozycje dydaktyczne do nauczania tematu zbrodni niemieckich w Łodzi w 1939 r.

Wszyscy uczestnicy otrzymali materiały edukacyjne i prezentację multimedialną. 

Spotkanie miało na celu umożliwienie nauczycielom podjęcia tego trudnego tematu na lekcjach historii i upamiętnienie ofiar zbrodni. Działania OBEN w Łodzi wpisują się w realizowaną na terenie oddzialów IPN w Poznaniu, Katowicach, Łodzi i Gdańsku akcję „Zapal znicz pamięci”

Podczas szkoleń wręczono również certyfikaty MEN i IPN nauczycielom, którzy brali udział w tegorocznej edycji szkoleń „Zmagania o niepodległość Polski od listopada 1918 r. oraz budowa struktur państwa i wojny o granice Rzeczypospolitej”. 

Stanisław Sapociński z żoną Marianną i synem Andrzejem na ul. Piotrkowskiej, Łódź – lata 30. XX w. (Ze zbiorów Barbary Makowskiej)

do góry