Nawigacja

Aktualności

„Tajemnice śmierci Wacława Lipińskiego” – spotkanie z cyklu „Historia zza kulis” – Warszawa, 14 stycznia 2020

Retransmisja spotkania w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” im. Janusza Kurtyki – historycy i dziennikarze rozmawiali na temat losów ppłk. dr. hab. Wacława Lipińskiego, legionisty I Brygady, oficera WP, żołnierza niezłomnego powojennej konspiracji niepodległościowej.

14 stycznia 2020 roku w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Warszawie odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Historia zza kulis”. O tajemnicach śmierci Wacława Lipińskiego, bohatera Niepodległej, zamordowanego przez komunistów w 1949 r., rozmawiali Dariusz Nowiński – redaktor naczelny portalu JPilsudski.org, Marzena Kumosińska, pracownik Oddziału IPN w Łodzi, autorka filmu „Skazany na zapomnienie. Wacław Lipiński” (TVP3 Łódź dla TVP Historia, 2019) , Rafał Pękała, pracownik Biura Edukacji Narodowej, autor koncepcji i współautor opracowania audiobooka „Dziennik. Wrześniowa obrona Warszawy” Wacława Lipińskiego, a także Adam Stefan Lewandowski, p.o. rzecznika prasowego IPN, wraz ze stowarzyszeniem „Pokolenia Niepokornych” od lat zabiegający o upamiętnienie Wacława Lipińskiego w przestrzeni publicznej Warszawy.

Spotkanie prowadził Rafał Dudkiewicz, dziennikarz Polskiego Radia.

Retransmisja spotkania:

Wolimy nie żyć wcale, niż żyć w niewoli. Wolności nie zastąpią nam nigdy dobre warunki materialne. Gdybym miał taki stosunek do życia, mógłbym przylecieć samolotem z Matką do Ciebie, cieszyć się życiem (...). Jest coś więcej w życiu, dlaczego warto żyć ponad dobrobyt (...). O niezależność trzeba walczyć zawsze i w każdych warunkach. Dlatego Komendant walczył. O tę niezależność przeciwko Rosji, Niemcom, Austrii. Wacław Lipiński, fragment listu do syna Jędrzeja przebywającego w Londynie, jesień 1946 r. (za: Marek Gałęzowski, Wacław Lipiński – broszura w serii „Bohaterowie Niepodległej”)

do góry