Nawigacja

Aktualności

Z dziejów konspiracji młodzieżowej w PRL – Łódź, 18 lutego 2020

Zapraszamy na kolejne spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Łodzi.

  • Inspektorat Pantera

Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Łodzi, działający przy łódzkim Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej, zaprasza na spotkanie z dr. Bartłomiejem Kluską, historykiem, pracownikiem Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Łodzi, zatytułowane Służba Bezpieczeństwa na tropie „Niewidzialnej Ręki”. Szkic do dziejów konspiracji młodzieżowej w PRL.

Dziś nie ustalimy już, jak w 1957 roku w ręce katowickiej Służby Bezpieczeństwa wpadły listy, w których niejaki Huck Fin, podpisujący się jako główny dowódca Inspektoratu Pantera, chwalił się istnieniem tajnej organizacji Kwatera Główna K-6 i przesyłał znajomym zdjęcia członków tego sekretnego sprzysiężenia pozujących z bronią automatyczną. A przecież czasy były wciąż niespokojne i nie całe młode pokolenie chciało włączyć się w proces odbudowy kraju pod szyldem wzorowanego na radzieckim Komsomole Związku Młodzieży Polskiej czy paramilitarnej „Służbie Polsce”. Nic zatem dziwnego, że bezpieka podeszła do rozpracowania Inspektoratu Pantera z pełnym zaangażowaniem.

Czy funkcjonariusze SB dotarli do „Kwatery Głównej K-6”? Czy Huck Fin i jego kompani zostali schwytani? Czy stanowili rzeczywiste zagrożenie dla Polski Ludowej? I wreszcie – jaką rolę w tych wydarzeniach odegrała akcja społeczna czasopisma „Świat Młodych” pn. „Wyprawa Tysiąca Przygód”?

18 lutego o godz. 14.00 w sali 221 Łódzkiego Domu Kultury (ul. Romualda Traugutta 18) na wyżej postawione pytania odpowie dr Bartłomiej Kluska.

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

Fotografia Inspektoratu Pantera (ze zbiorów Jana Witaszka)

do góry