Nawigacja

Aktualności

Znicze pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego – 25 maja 2020

W jedenastu miastach kraju przedstawiciele IPN oddadzą hołd rtm. Witoldowi Pileckiemu, zamordowanemu przed 72 laty w mokotowskim więzieniu.

 

  • Znicze pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego – 25 maja 2020

 

 

25 maja 1948 r. komuniści zabili jednego z najdzielniejszych obrońców Niepodległej. W warszawskim więzieniu na Mokotowie przeprowadzono egzekucję rtm. Witolda Pileckiego. Bezpośrednim wykonawcą wyroku był sierż. Piotr Śmietański, zwany „katem z Mokotowa”. Rotmistrza zamordowano strzałem w tył głowy. Jego ciało zostało pogrzebane w nieznanym miejscu, prawdopodobnie na tzw. Łączce obok murów Cmentarza Wojskowego na Powązkach.

W Wieluniu pod pomnikiem rtm. Pileckiego w parku miejskim im. rotmistrza Pileckiego, 25 maja o godz. 21:30 znicz pamięci zapalili dyrektor IPN Łódź dr hab. Dariusz Rogut wraz z dr. Janem Książkiem, dyrektorem Muzeum Ziemi Wieluńskiej i członkiem Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy Oddziale IPN w Łodzi, Pawłem Okrasą, burmistrzem Wielunia, oraz z Krzysztofem Dziubą, wicestarostą Wielunia. Natomiast w Bełchatowie pracownik łódzkiego pionu Upamiętniania Aleksandra Kotecka złożyła znicz pod tablicą upamiętniającą Witolda Pileckiego przy ul. Pileckiego 4.

 


 

Rotmistrz Witold Pilecki służbę Polsce rozpoczął w czasie wojny z bolszewikami 1920 r. Walczył podczas kampanii wrześniowej 1939 r., a następnie w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego. W 1940 r., wykonując misję zleconą przez dowództwo ZWZ, dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz, by zdobyć tam informacje i zorganizować konspirację niepodległościową. Zagrożony dekonspiracją zdołał uciec z piekła Auschwitz.

W 1944 r. walczył w powstaniu warszawskim. Rok później znalazł się w 2. Korpusie Wojska Polskiego we Włoszech, skąd decyzją gen. Władysława Andersa powrócił do Polski – będącej już pod władzą komunistów, by odtworzyć rozbite po działaniach wojennych struktury wywiadowcze Rządu RP na Uchodźstwie. Aresztowany w maju 1947 r., trafił do aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, gdzie komunistyczni oprawcy poddali go okrutnemu śledztwu. Mimo tortur pozostał niezłomny, wierny dewizie: Bóg, Honor, Ojczyzna. Skazany na śmierć w pokazowym procesie, został zamordowany 25 maja 1948 r., o godz. 21.30.

Przez cały okres PRL-u wszelkie informacje o dokonaniach i losie rtm. Pileckiego podlegały ścisłej cenzurze. Miejsce pogrzebania bohatera wciąż pozostaje nieznane. W 2006 r. Witold Pilecki został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego, a w 2013 r. awansowany na pułkownika.

 

Więcej na temat Witolda Pileckiego można znaleźć w artykułach:

https://krakow.ipn.gov.pl/pl4/edukacja/przystanek-historia/98730,Rtm-Witold-Pilecki-Chocby-przyszlo-postradac-zycie.html

https://krakow.ipn.gov.pl/pl4/edukacja/przystanek-historia/95949,Pilecki-ucieka-z-piekla.html

 

do góry