Nawigacja

Aktualności

80. rocznica pierwszego transportu Polaków do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz.

14 czerwca br. przypada 80. rocznica pierwszego transportu Polaków do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz. W związku z tym, oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Łodzi zorganizowało uroczyste spotkanie pod pomnikiem ofiar niemieckich obozów na Cmentarzu Komunalnym „Doły” w Łodzi, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze, oddając tym samym hołd niezliczonym ofiarom niemieckich zbrodni i represji z okresu II wojny światowej.

14 czerwca br. przypada 80. rocznica pierwszego transportu Polaków do niemieckiego obozu koncentracyjnego. Z tej okazji pod pomnikiem upamiętniającym ofiary niemieckich obozów na Cmenatrzu Komunalnym „Doły” w Łodzi, w imieniu Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi, dyrektor oddziału dr hab. Dariusz Rogut złożył kwiaty, a naczelnik oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Łodzi Bartosz Bijak upamiętniający znicz. 

W uroczystości wzięli również udział  Kamil Wojtysiak (zastępca dyr. Biura Wojewody) w imieniu wojewody łódzkiego​, Andrzej Janecki z UMŁ w imieniu prezydent Zdanowskiej, brygadier Jacek Konciak w imieniu komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi, mjr Sławomir Błaszczyk w imieniu dowódcy 9 Łódzkiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej oraz dr Katarzyna Kotynia-Czekaj w imieniu dyrekcji Muzeum Tradycji Niepodległościowych.

 


 

Na początku II wojny światowej ostrze narodowo- socjalistycznej eksterminacji było skierowane przede wszystkich przeciwko elitom polskiego narodu. W efekcie, 14 czerwca 1940 r. Niemcy skierowali do KL Auschwitz pierwszy transport więźniów. Było to 728 Polaków przywiezionych z Tarnowa. Najmłodszy z nich – Stanisław Ryniak miał piętnaście lat i został aresztowany w ramach akcji przeciwko polskim konspirantom. Otrzymał obozowy numer 31.

Nie chcemy być niemymi świadkami zamachów na prawdę o naszych rodakach, którzy we wrześniu 1939r. jako pierwsi stanęli w obronie naszej Ojczyzny oraz w obronie cywilizacji europejskiej. Polacy, również jako pierwsi spośród narodów Europy, zostali poddani systemowej eksterminacji.

 

 

 

Fot. Anna Józwik

do góry