Nawigacja

Aktualności

Otwarcie wystawy „TU rodziła się »Solidarność«” w Łodzi

W kolejnym mieście Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi zaprezentował wystawę „TU rodziła się »Solidarność«”. Ekspozycja powstała w związku z obchodami 40. rocznicy narodzin ruchu społecznego „Solidarność”, który doprowadził do ponownego odzyskania wolności przez Polskę po czerwcu 1989 r.

W związku z obchodami 40. rocznicy narodzin ruchu społecznego „Solidarność”, 21 lipca na Placu Katedralnym Jana Pawła II w Łodzi o godz. 12.00 odbyło się otwarcie wystawy „TU rodziła się »Solidarność«”.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Biuro Edukacji Narodowej IPN Oddział w Łodzi. Otwarcia wystawy dokonał dr hab. Dariusz Rogut- Dyrektor Łódzkiego Oddziału IPN.

W wydarzeniu wzięli udział m.in.:  dr Tobiasz Bocheński- Wojewoda Łódzki, ks. Ireneusz Pękalski- Biskup Pomocniczy Wikariusz Generalny Archidiecezji Łódzkiej, Waldemar Krenc- Przewodniczący Zarządu Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” oraz Andrzej Słowik- Prezes Stowarzyszenia „Związek Weteranów Trzeciej Konspiracji 1956-1989".

Ekspozycje mają na celu ukazanie ogólnopolskich masowych strajków z lipca, sierpnia i września 1980 r. Wystawy składają się z części ogólnopolskiej, części regionalnych oraz lokalnych, ukazujących powstawanie „Solidarności” w niemal każdym zakątku naszego kraju. Teksty na panelach wystawowych są prezentowane w języku polskim i angielskim. 

Kolejne miejsca prezentacji wystaw stworzą w całej Polsce „Biało-czerwony szlak: Tu rodziła się Solidarność”. Trasy wszystkich wystaw regionalnych zbiegną się 28 sierpnia na wernisażu w Warszawie. W tym wielkim zwycięstwie, jaką była, jaką jest polska „Solidarność”, mają udział miliony najczęściej anonimowych osób. Tą wystawą chcemy złożyć im hołd.

Powstanie „Solidarności” było jednym z najważniejszych wydarzeń końca XX w. na świecie.

W sierpniu 1980 r. na skraju komunistycznego imperium sowieckiego narodził się wielki, pokojowy ruch, do którego przystąpił niemal co trzeci Polak! „Solidarność” to 10 milionów formalnych członków – był to największy związek zawodowy na świecie.

„Solidarność” była owocem marzeń, cierpień i działań Polaków od Żołnierzy Wyklętych przez konspirację młodzieżową 1949-56 po uczestników „polskich miesięcy”: Czerwca ’56, Millenium ‘66, Marca ’68, Grudnia ’70, Czerwca ’76. Nieocenione znaczenie przy powstaniu „Solidarności” z jej pokojowym charakterem miała również działalność Kościoła pod przywództwem prymasa Stefana Wyszyńskiego, co zaowocowało także pontyfikatem Jana Pawła II i jego pierwszą pielgrzymką do Polski w 1979 r.

Polska „Solidarność” była w 1980 r. iskrą, która dała początek upadkowi sowieckiemu imperium oraz uzależnionych państw komunistycznych na czterech kontynentach. Przebudowie uległ świat ukształtowany przez „zimną wojnę” po 1945 r. Efektem było wyzwolenie się wielu państw spod zależności i okupacji Związku Sowieckiego – od Litwy, Łotwy i Estonii po Gruzję. Dzięki przełomowi zapoczątkowanemu przez „Solidarność” stało się także możliwe zjednoczenie Niemiec. Polska „Solidarność” to triumf pokojowej siły ducha nad materialistycznym komunistycznym imperium zła.


Wystawa będzie prezentowana w Łodzi do 13 sierpnia. Następnie 14 sierpnia w Piotrkowie Trybunalskim

 

Klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych w związku z uczestnictwem w wydarzeniu organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej

do góry