Nawigacja

Aktualności

„Biuletyn IPN” nr 10/2020 – Ratowanie dóbr kultury

Główny temat najnowszego numeru to próby ratowania i odzyskiwania dóbr polskiej kultury (obiektów architektonicznych, obrazów, dzwonów, księgozbiorów), które w czasie II wojny światowej rabowali i niszczyli barbarzyńcy – niemieccy, a także sowieccy.

W obronie naszego dziedzictwa stanęło pokolenie, które wiedziało, że naród i pomniki jego kultury to jedno (Stanisław Lorentz, Jan Zachwatowicz, Karol Estreicher, Stanisław Żaryn i wielu innych). Pokazujemy trudne dzieje odtwarzania ze składek społecznych całkowicie zburzonego Zamku Królewskiego w Warszawie, przekształcania dawnej rezydencji królów i Rzeczypospolitej w muzeum, rekonstrukcję warszawskiej Starówki – wbrew ówczesnym doktrynom konserwatorskim; przeniesienie lwowskiego Ossolineum do Wrocławia.

Przywracamy też dobre imię niesprawiedliwie oskarżonemu o mordowanie Żydów w czasie Powstania Warszawskiego kpt. Wacławowi Stykowskiemu ps. „Hal”.

Do „Biuletynu IPN” dołączyliśmy płytę DVD z filmami: Jan Zachwatowicz 1900–1983 (reż. Antoni Krauze) i Stanisław Lorentz. Pamięć zapisana w kadrze (reż. Joanna Pieciukiewicz)

Wkrótce w sprzedaży.

  • biuletyn ipn
  • biuletyn ipn 2
do góry