Nawigacja

Aktualności

W uroczystościach na pamiątkę "Cudu nad Wisłą" i Bitwy Warszawskiej w dniu 15 sierpnia br. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi reprezentował dr Sebastian Pilarski - Naczelnik Oddziałowego Biura Badan Historycznych, który po nabożeństwie w łódzkiej katedrze, złożył kwiaty przed płytą Grobu Nieznanego Żołnierza.

   Uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego obchodzonego na pamiątkę "Cudu nad Wisłą" i Bitwy Warszawskiej w 1920 roku, rozpoczęły się w niedzielę o godz. 9.30 mszą św. w intencji Ojczyzny odprawionej przez ks. abp. Grzegorza Rysia
w Bazylice Archikatedralnej przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi.
Po nabożeństwie na placu archikatedralnym odbyły się główne uroczystości zorganizowane przez wojewodę łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego, dowódcę Garnizonu Łódź płk Zdzisława Frątczaka oraz dowódcę Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Łodzi płk dypl. Jarosława Wasilewskiego.
   Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lodzi reprezentował dr Sebastian Pilarski - Naczelnik Oddziałowego Biura Badan Historycznych, który złożył kwiaty przed płytą Grobu Nieznanego Żołnierza.
   Minister spraw zagranicznych - Zbigniew Rau odczytał list wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego skierowany do uczestników obchodów. Czytamy w nim między innymi: - "Dziś, jak Polska długa i szeroka oddajemy cześć nie tylko bohaterom wojny 1920 roku, ale przede wszystkim polskim żołnierzom, którzy walczyli o wolność naszej ojczyzny, a w czasach pokoju stali na straży bezpieczeństwa Rzeczypospolitej".
   Następnie okolicznościowe przemówienie wygłosił wojewoda łódzki T. Bocheński. Zgodnie z tradycją był Apel Poległych oraz salwa honorowa, po czym delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Na koniec odbyła się defilada pododdziałów mundurowych. Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Łodzi. W uroczystości wzięła udział liczna reprezentacja organizacji kombatanckich, a także przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, służb mundurowych, instytycji państwowych, organizacji społecznych i stowarzyszeń, a także mieszkańcy Łodzi.
   15  sierpnia - Święto Wojska Polskiego ustanowione na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej jest hołdem dla naszych przodków, którzy obronili latem 1920 roku niepodległość odradzającej się Rzeczpospolitej. Jest również wyrazem najwyższego uznania dla tradycji i dorobku polskiego oręża.
Zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, apel pamięci, uroczysta defilada oraz salwa honorowa - to jedne z licznych elementów dzisiejszych uroczystości z okazji obchodów Święta Wojska Polskiego .
   W tym szczególnym dniu w sposób szczególny powinniśmy być dumni z naszej armii, z bohaterstwa i postawy żołnierzy jakich miała i ma Polska. Dziękujemy za wierną służbę obecnym żołnierzom Wojska Polskiego wszystkich stopni, a zwłaszcza żołnierzom garnizonu łódzkiego.
do góry