Nawigacja

Aktualności

Finał pierwszej edycji ogólnopolskiej Olimpiady Gier Planszowych Instytutu Pamięci Narodowej

Pierwsza edycja ogólnopolskiego turnieju gier planszowych Instytutu Pamięci Narodowej za nami! Znamy już nazwiska najlepszych zawodników, którzy wyłonieni zostali podczas rozgrywek finałowych na Kongresie Pamięci Narodowej w Warszawie.

Podczas gali finałowej 15 kwietnia 2023 r. prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki pogratulował wszystkim uczestnikom oraz opiekunom, a także pomysłodawcom i koordynatorom olimpiady.

– Jesteście bardzo zdolni, skoro się tutaj znaleźliście. Stanowicie przyszłą elitę państwa polskiego. Tutaj wykuwa się wasz intelekt, ale także logiczna sprawność poruszania się w świecie gier planszowych. (…) Za sprawą gier można opowiedzieć historię Polski XX wieku, od odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, przez wojnę polsko-bolszewicką, do czasów II wojny światowej. Sama tylko postać niedźwiedzia Wojtka przywołuje walki Polaków o niepodległość na wszystkich szerokościach geograficznych, walkę w powietrzu i na morzu. Jesteście częścią wielkiej lekcji historii za sprawą gier planszowych. Wrażenie robi również liczba uczestników rozgrywek, ponieważ żeby tutaj być, musieliście pokonać około tysiąca pięciuset uczestników w eliminacjach (…) Dziś wszyscy jesteście zwycięzcami

mówił podczas gali dr Karol Nawrocki.

Galę uświetnił utwór stworzony i wykonany przez uczestników, co spotkało się z ogromnym aplauzem. Głos zabrali również uczestnicy – Milena i Krzysztof, a także pomysłodawca i sędzia główny Wojciech Sieroń.

Olimpiada Gier Planszowych rozpoczęła się w październiku. W poszczególnych kwalifikacjach uczestniczyło od stu do nawet czterystu uczestników. Z każdego oddziału i delegatury Instytutu Pamięci Narodowej do finału dostała się jedna drużyna w każdej dyscyplinie. Finały rozgrywane były w systemie szesnastu drużyn. W przypadku gry „Bitwa Warszawska” drużyna była jednoosobowa, „ORP Orzeł” – również drużyna jednoosobowa, „Miś Wojtek” i „Znaj Znak” – drużyny dwuosobowe, natomiast w rozgrywkach „Gwiaździstej Eskadry” brały udział drużyny trzyosobowe, a w „Niepodległej” – czteroosobowe.

Dwustu sześciu uczestników olimpiady od czwartku grało w systemie grupowym, a następnie pucharowym o osiągnięcie najlepszych wyników. Rozgrywek było od dziewięciu do dwunastu, w zależności od dyscypliny. W przypadku „Niepodległej” było ich pięć, ponieważ jest to dyscyplina bardzo czasochłonna.

Rozgrywki koordynowało trzydziestu dwóch sędziów żywo zaangażowanych w propagowanie gier planszowych. W ramach wydarzenia zarówno uczestnicy, jak i ich opiekunowie skorzystali z wielu dodatkowych atrakcji, m.in. zwiedzili Muzeum Polin oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego.

Poniżej przedstawiamy zwycięzców poszczególnych rozgrywek:

Bitwa Warszawska

  1. Igor Nadkierniczy (Szczecin)
  2. Maksymlian Drewa (Kościerzyna)
  3. Jakub Jąder (Kościan)

ORP Orzeł

  1. Rafał Wochna (Oława)
  2. Piotr Chojak (Radom)
  3. Alan Kurzawa (Poznań)

Miś Wojtek

  1. Tomon Szkołut, Franciszek Niećko (Lublin)
  2. Maria Cybulska, Malwina Czaja (Stargard Gdański)
  3. Zuzanna Sokół, Klaudia Sadowska (Białystok)

Gwiaździsta Eskadra:

303. Bitwa o Anglię:

  1. Szymon Woźniak (Tymbark)
  2. Piotr Szymański (Łomża)
  3. Mikołaj Leszczyński (Szczecin)

W obronie Lwowa:

  1. Bartosz Bednarz (Tymbart)
  2. Mateusz Maszkowski (Łomża)
  3. Patryk Kopras (Szczecin)

Alarm dla Warszawy:

  1. Sebastian Rusin (Tymbark)
  2. Patryk Szenk (Łomża)
  3. Hubert Rutkowski (Szczecin)

Niepodległa

  1. Natalia Sanecka, Jessica Kraszewska, Izabela Bandurska, Anastazja Paczesna (Kraków)
  2. Dominiki Subda, Paweł Mućk, Szymon Zakrzewski, Brunon Ugniewski (Ostrów Mazowiecka)
  3. Wiktoria Filipczak, Mateusz Mazurek, Jarosław Cieśla, Kinga Pawlak (Szczecin)

Znaj Znak

  1. Tymon Drop, Jakub Ziemba (Wrocław)
  2. Mateusz Bugański, Tomasz Surdziel (Tymbark)
  3. Pola Hofman, Amelia Wojtecka (Poznań)

Już teraz zapraszamy na kolejne edycje Olimpiady Gier Planszowych Instytutu Pamięci Narodowej.

 

 

do góry