Nawigacja

Aktualności

Wystawa „Na fali… Historia radia w II Rzeczypospolitej” na Festiwalu „Audiomat” w Międzyzdrojach – 25-27 sierpnia 2023

Przygotowana w Oddziałowym Biurze Edukacji Narodowej IPN w Łodzi wystawa poświęcona początkom polskiej radiofonii zostanie w piątek 25 sierpnia 2023 r. o godz. 18.00 otwarta w ramach Festiwalu „Audiomat” w Mędzyzdrojach.

  • Plansza tytułowa wystawy
    Plansza tytułowa wystawy

Ekspozycja zaprezentowana zostanie w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach (ul. Bohaterów Warszawy 20) w ramach Festiwalu „Audiomat”. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Teatr Wyobraźni i Muzeum Teatru Polskiego Radia.

W programie festiwalu znajdzie się prezentacja archiwalnych i premierowych słuchowisk radiowych. Będzie można zapoznać się z realizacją video słuchowiska na żywo czy spektaklem teatru radiowego na żywo. Odbywać będą się spotkania z autorami, reżyserami, aktorami, warsztaty audialne dla dzieci. Gościem festiwalu będzie m.in. Maja Komorowska. Obok zagadnień związanych z teatrem radiowym częścią wydarzenia będą Mistrzostwa Polski Aktorów i Artystów w szachach. Będzie można wziąć udział w części „Open” rozgrywek i symultanie szachowej z arcymistrzem Mirosławem Grabarczykiem.

Wystawa „Na fali… Historia radia w II Rzeczypospolitej” zawiera archiwalne zdjęcia i dokumenty ukazujące początki i pierwsze lata polskiej radiofonii. Powstała w Oddziałowym Biurze Edukacji Narodowej IPN w Łodzi dla upamiętnienia 95 lat regularnej emisji Polskiego Radia. Na dwunastu planszach przedstawione zostały informacje o najważniejszych miejscach, osobach, planach, a także statystyki.

Aktywność Polskiego Radia w okresie międzywojennym skupiała się na wspieraniu procesów unifikacji państwa, kształtowania tożsamości, świadomości obywatelskiej i pozytywnej identyfikacji z państwem w specyficznych warunkach Polski odrodzonej po wielogeneracyjnej przerwie. Eksponowano i kształtowano kanony tradycji i kultury – język, symbole narodowe, literaturę, święta i rocznice historyczne. Wyznaczano stosunek do niepodległości, instytucji państwa czy ambitnych projektów modernizacyjnych.

Autorką wystwy jest Marzena Kumosińska, za jej projekt graficzny odpowiadał Marcin Kucewicz.

do góry