Nawigacja

Aktualności

Premiera komiksu „Warszyc” – Łódź, 19 lutego 2024 r.

19 lutego br. w sali konferencyjnej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi odbyła się prezentacja najnowszej publikacji łódzkiego Oddziału IPN – komiksu „Warszyc”.

Tuż przed promocją, przed gmachem Sądu Okręgowego w Łodzi, dyrektor łódzkiego Oddziału IPN Karol Piskorski, Prezes Sądu Okręgowego w Łodzi Michał Błoński oraz Dowódca 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej ppłk Marcin Markiewicz złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą proces sądowy kpt. Stanisława Sojczyńskiego "Warszyca"  oraz jego podkomendnych. 
 

Głównym bohaterem tej powieści graficznej jest Stanisław Sojczyński – nauczyciel, żołnierz Wojska Polskiego i Armii Krajowej, który po II wojnie światowej zdecydował się na kontynuowanie walki o niepodległość Polski i założył Konspiracyjne Wojsko Polskie – jedną z największych organizacji antykomunistycznego podziemia zbrojnego na ziemiach polskich. Za swoją niezłomną postawę „Warszyc” zapłacił najwyższą cenę, został stracony z wyroku komunistycznego sądu w dniu 19 lutego 1947 roku.

Na kartach komiksu pojawiają się także inne postacie historyczne m.in. gen. Leopold Okulicki – ostatni dowódca AK i płk Mieczysław Moczar – szef komunistycznej „bezpieki” w Łodzi. Ważną częścią narracji historycznej jest ukazanie walki Polaków o niepodległość w latach II wojny światowej i po jej zakończeniu.

Podczas spotkania promocyjnego odbędzie się dyskusja panelowa na temat znaczenia działalności „Warszyca”, dzisiejszego stanu badań nad jego biografią oraz historii poszukiwań szczątków twórcy KWP.

Komiks adresowany jest do uczniów. Będzie bezpłatnie dystrybuowany do zainteresowanych szkół oraz placówek edukacyjnych na terenie całego kraju. Dostępny będzie również do pobrania na stronie internetowej EDUKACJA.IPN.GOV.PL

 

 

RODO.

do góry