Nawigacja

Aktualności

Uroczystości pogrzebowe Władysława Wójcika ekshumowanego przez IPN - Gidle, 12 marca 2024 r.

12 marca 2024 r. w miejscowości Gidle (pow. radomszczański, woj. łódzkie) odbył się uroczysty pogrzeb Władysława Wójcika, współpracownika jednego z oddziałów Konspiracyjnego Wojska Polskiego, którego doczesne szczątki zostały odnalezione przez IPN na terenie Cmentarza Centralnego w Szczecinie.

W ceremonii z udziałem wojskowej asysty honorowej udział wzięli licznie zgromadzeni członkowie rodziny, przedstawiciele parlamentu, władz wojewódzkich i samorządowych, Wojska Polskiego, leśnicy oraz mieszkańcy Gidel.

Asystę wojskową zapewnił 7 Batalion Lotniczy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Poczty sztandarowe wystawiły także jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z Gidel i Wojnowic oraz szkoły podstawowe z Gidel, Pławna i Cieżkowic.

Władysław Wójcik, ur. 21 maja 1908 r. w miejscowości Borów (dawny powiat radomszczański). Będąc gajowym w miejscowości Ewina udzielał pomocy żołnierzom Konspiracyjnego Wojska Polskiego z oddziału Henryka Glapińskiego ps. „Klinga”. Jego pomoc polegała na ukrywaniu broni dla oddziału, zapewnienia bazy noclegowej  i żywnościowej oraz dostarczaniu korespondencji. Wyrokiem z dnia 8 czerwca 1946 r. został skazany na 10 lat więzienia przez Sąd Okręgowy w Częstochowie. Karę więzienia odbywał w Więzieniu w Nowogardzie i w Szczecinie. Władysław Wójcik nie doczekał końca kary. Zmarł prawdopodobnie w Szpitalu Więziennym lub Więzieniu w Szczecinie 8 stycznia 1950 r. w wieku 42 lat.


Władysław Wójcik urodził się 21 maja 1908 r. w Borowej w powiecie radomszczańskim. Po 1945 r. współpracował z oddziałem Konspiracyjnego Wojska Polskiego dowodzonym przez Henryka Glapińskiego ps. Klinga, który wówczas działał w powiecie radomszczańskim. Na terenie leśniczówki Ewina ukrywał żołnierzy oraz przechowywał broń. Został aresztowany w kwietniu 1946 r. i wyrokiem Sądu Okręgowego w Częstochowie z 10 maja 1946 r. skazany na 10 lat pozbawienia wolności.

Władysław Wójcik Zmarł 8 stycznia 1950 r. w trakcie odbywania kary w więzieniu w Szczecinie.

Szczątki Władysława Wójcika zostały odnalezione w wyniku prac poszukiwawczych prowadzonych przez IPN w kwietniu 2021 r. na terenie Cmentarza Centralnego w Szczecinie przy ul. Ku Słońcu.

 

Fot. Jacek Trajdos, IPN Oddział w Łodzi.

do góry