Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy „»First to Fight«. Polacy na frontach II wojny światowej” – Łódź, 13-19 września 2016

W dniach 13-19 września 2016 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Łodzi prezentowana była wystawa łódzkiego oddziału IPN pt. „»First to Fight«. Polacy na frontach II wojny światowej”.

Ekspozycji towarzyszyły warsztaty edukacyjne „Polski wrzesień 1939 r.”, realizowane przez pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Łodzi.

***

Od zakończenia drugiej wojny światowej minęło 70 lat, lecz pamięć o konflikcie jest wciąż żywa i wywołuje skrajne emocje. Najlepiej widać to na przykładzie Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich, który z agresora i sojusznika III Rzeszy przeistoczył się w ofiarę Adolfa Hitlera, a po zakończeniu wojny zniewolił Europę Środkowo-Wschodnią. Rzeczpospolita Polska była pierwszym z państw, które zbrojnie przeciwstawiło się III Rzeszy. Polacy walczyli z nią aż do jej upadku, kierując swoje siły zbrojne do działań morskich, lądowych i powietrznych w Europie oraz Afryce. Polscy żołnierze brali udział w kilku największych operacjach tej wojny licząc, że ich poświęcenie zaowocuje wolną, suwerenną i demokratyczną Polską.

Niestety, mimo olbrzymich strat ludzkich oraz materialnych, marzenia te nie stały się rzeczywistością. Przez całą wojnę Polska walczyła po stronie finalnie zwycięskiej koalicji, kończyła ją jako kraj zniewolony, pozbawiony – na rzecz Związku Sowieckiego – niemal połowy przedwojennego terytorium, nawet jeżeli uzyskała obszary kosztem pokonanych Niemiec. Narzucono jej również komunizm, który trwał przez przeszło 40 lat. Na pełną suwerenność przyszło Polakom czekać aż do ostatniej dekady XX w.

Dziś przypominamy o wysiłku militarnym Polaków na frontach drugiej wojny światowej. Oddajemy hołd wszystkim żołnierzom sił zbrojnych RP walczących zarówno w kraju, jak i na obczyźnie u boku żołnierzy z Wielkiej Brytanii, USA, Kanady, Australii, Francji, Nowej Zelandii i Południowej Afryki. Pamiętamy zarazem o trudnym losie tych, którym przyszło walczyć poza siłami zbrojnymi RP na froncie wschodnim: w formacjach wojskowych stworzonych przez ZSRS i w pełni podporządkowanych dowództwu sowieckiemu.

Dziś na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie upamiętnione są bitwy z obydwu frontów i wymienia się m.in. Monte Cassino, Falaise – Chambois, Arnhem, Operację „Burza”, Powstanie Warszawskie oraz Lenino, Kołobrzeg i Berlin. W każdej z tych operacji ginęli Polacy, którzy wierzyli, że walczą o niepodległość Ojczyzny.

Komisarzem wystawy jest Artur Ossowski, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Łodzi.

foto: Grzegorz Nawrot

do góry