Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy „Stanisław Sojczyński »Warszyc« i Konspiracyjne Wojsko Polskie” – Łódź, 1-30 marca 2017

W dniu 1 marca 2017 r. na ul. Piotrkowskiej 68 w Łodzi odbyło się otwarcie najnowszej wystawy Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi pt. „Stanisław Sojczyński »Warszyc« i Konspiracyjne Wojsko Polskie”. Ekspozycja prezentowana będzie w tym miejscu do 30 marca.

Otwarcie wystawy było elementem obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, przygotowywanych przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

2 marca 2017 r. o godz. 9.30 w XXXIII Liceum Ogólnokształcącym im. Armii Krajowej w Łodzi (ul. Kusocińskiego 116) otwarta zostanie wewnętrzna wersja wystawy. Otwarciu na terenie szkoły towarzyszyć będą warsztaty dla uczniów realizowane przez pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Łodzi.

***

Wystawa ukazuje drogę życiową kpt. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” jako jednego z wielu żołnierzy Armii Krajowej, którzy nie złożyli broni w 1945 r., uznając że Polska pod rządami komunistów nie jest wolnym i suwerennym krajem. Pokazuje także losy jego podkomendnych.

Stanisław Sojczyński „Warszyc” był organizatorem i dowódcą Konspiracyjnego Wojska Polskiego – najsilniejszej organizacji antykomunistycznego podziemia, działającej w centralnej Polsce. W 1946 r. został aresztowany przez UB i skazany wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Łodzi na karę śmierci. „Warszyc” i jego pięciu podkomendnych zostało zamordowanych 19 lutego 1947 r. na trzy dni przed ogłoszeniem amnestii. Do dziś nie udało się odnaleźć miejsc pochówku straconych.

Autorami scenariusza wystawy są Paweł Kowalski i dr Tomasz Toborek. Projekt plastyczny opracowała dr Milena Romanowska. Na wystawie wykorzystano zdjęcia ze zbiorów: Agencji Fotonowa, Bundesarchiv, Fotopolska.eu, Imperial War Museums, Instytutu Pamięci Narodowej, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Ośrodka Karta, Tomasza Toborka, Wikimedia Commons, Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

foto: Marzena Kumosińska

Ralajca z otwarcia wystawy na stronie Archidiecezji Łódzkiej

do góry