Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy „Twarze łódzkiej bezpieki” – Ozorków, 1 marca – 20 kwietnia 2017

  • Fragment panelu początkowego wystawy
  • Plakat ozorkowskiej prezentacji wystawy

1 marca 2017 r. o godz. 16.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Ozorkowie (ul. Wigury 14) otwarta zostanie wystawa łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej „Twarze łódzkiej bezpieki”. Z ekspozycją będzie można zapoznawać się aż do 20 kwietnia 2017 r. w każdy wtorek (w godz. 10.00-16.00) i piątek (w godz. 12.00-18.00).

Wystawa powstała w 2007 r. Prezentuje sylwetki 45. funkcjonariuszy zajmujących kierownicze stanowiska w łódzkim aparacie bezpieczeństwa w całym okresie jego funkcjonowania (Urząd Bezpieczeństwa i Służba Bezpieczeństwa). Na przygotowanych panelach, oprócz twarzy, znajdują się charakterystyki funkcjonariuszy, przebieg ich służby, zaprezentowano wycinki dokumentów pozwalających opisać postawę funkcjonariusza w przełomowych momentach, fragmenty dotyczące jego pracy w resorcie, poglądów, a także życia osobistego.

Wyeksponowano m.in. sylwetki gen. dyw. Mieczysława Moczara – osoby, która tworzyła komunistyczny aparat represji w Łodzi w latach 40. i kpt. Grzegorza Piotrowskiego, zabójcy księdza Jerzego Popiełuszki.

Wystawa powstała jako część ogólnopolskiego projektu Instytutu Pamięci Narodowej.

Organizatorami ozorkowskiej prezentacji są Burmistrz Miasta Ozorkowa, Oddział IPN w Łodzi, MOK w Ozorkowie oraz Izba Historii i Miasta Ozorkowa.

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

do góry