Nawigacja

Aktualności

Uroczystość upamiętnienia żołnierzy drugiej konspiracji, zamordowanych przez komunistyczny aparat terroru – Łódź, 1 marca 2017

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych"  1 marca 2017 r. staraniem Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi odbyła się uroczystość w miejscu martyrologii na Cmentarzu Rzymskokatolickim pw. św. Wincentego (cmentarz na Dołach) w Łodzi.

Uroczystość rozpoczęła się przy kaplicy na cmentarzu rzymskokatolickim. Otworzył ją dr Paweł Perzyna, p.o. dyrektora Oddziału IPN w Łodzi. Zebranym odczytano list, jaki do organizatorów i uczestników obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych skierowała Prezes Rady Ministrów Beata Szydło. Wystąpienie na temat odzyskiwania pamięci o żołnierzach zbrojnego podziemia antykomunistycznego przedstawił dr Tomasz Toborek. Następnie zebrani odmówili krótką modliwtę, którą poprowadził ks dr Zbigniew Tracz, kanclerz Łódzkiej Kurii Metropolitarnej.

W dalszej częśc uroczystości nastąpił przemarsz i złożenie kwiatów pod krzyżem w głównej alei cmentarza (po drugiej stronie ulicy Smutnej), gdzie znajduje się okolicznościowa tablica informacyjna poświęcona pamięci pomordowanych.

Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi wziął również tego dnia udział w szkolenej uroczystości odbywającej się w XII Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego przy ul. Karola Anstadta w Łodzi – w budynku, w którym w okresie okupacji niemieckiej mieściła się siedziba gestapo, a po wojnie Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego – a następnie w uroczystości złożenia kwiatów przed znajdującym się naprzeciwko szkoły Pomnikiem Ofiar Komunizmu, organizowanej staraniem Zarządu Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność”. Wieczorem delegacja IPN wzięła udział w mszy świętej w intencji „Żołnierzy Wyklętych”, odprawionej przez bp. Adama Lepę w Łódzkiej Archikatedrze.

* * *

Od 2011 r. obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych". W dniu 1 marca – w rocznicę wykonania wyroku na dowódcach IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – wspominamy żołnierzy, którzy czynnie przeciwstawili się komunistycznemu zniewoleniu. W 1945 r. sytuacja polityczna i rosnący terror zmusiły byłych żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych czy Batalionów Chłopskich do podjęcia nierównej walki. Większość z nich zapłaciła za to najwyższą cenę.

Poszukiwania prowadzone przez polskich historyków, w tym pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi, wykazały, że także nasze miasto ma swoją „Łączkę". Na części katolickiej łódzkiego Cmentarza Doły zlokalizowano groby dwudziestu dziewięciu „Żołnierzy Wyklętych", których zamordowano i pogrzebano w bezimiennych mogiłach w różnych częściach nekropolii w latach 1946–1955. Na większości z tych miejsc dokonano już kolejnych pochówków, stąd trudno nawet upamiętnić poległych bohaterów i oddać im hołd w miejscu spoczynku.

Zestawienie przedsięwzięć Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi wokół Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

foto: Marzena Kumosińska (uroczystość na Dołach), Bartosz Bijak, dr Tomasz Toborek (XII LO, Pomnik Ofiar Komunizmu)

Relacja na stronie Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego

do góry