Nawigacja

Aktualności

W ramach piotrkowskiej „Akademii Niepodległości” wykład nt. legionowego Piotrkowa – 24 maja 2018

  • foto Artur Ossowski
  • foto Artur Ossowski
  • plakat

24 maja 2018 r. na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach Filia w Piotrkowie Trybunalskim Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi zaprosił na kolejne spotkanie w ramach „Akademii Niepodległości”. Tym razem z wykładem pt. Legionowy Piotrków. Rozważania na temat III Brygady Legionów Polskich oraz Departamentu Wojskowego Naczelnego Komitetu Narodowego wystąpiła dr Marta Walak, dyrektor Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim.

Prelegentka skupiła się na sposobie funkcjonowania NKN i ciężkich walkach o Piotrków Trybunalski w 1914 r. Wśród postaci wyróżnionych w ramach działalności struktur NKN był Eugeniusz Lipiński, zaś już w październiku 1914 r. do Legionów Polskich przedostało się ok. 600 ochotników m.in. z Łodzi i Piotrkowa Trybunalskiego. W regionie pojawiło się również pismo Legionistów Polskich „Wici”. Najbardziej jednak charakterystyczna była praca Departamentu Wojskowego, który funkcjonował przy NKN i jego struktury znalazły się w Piotrkowie Trybunalskim już z końcem lutego 1914 r. Strukturami DW NKN kierował płk Władysław Sikorski, zaś wspierał go m.in. Stanisław Kot. Prężnie zaczęło działać biuro werbunkowe do Legionów Polskich, co umożliwiło tworzenie w maju 1915 r. III Brygady Legionów, a podstawą nowej jednostki był batalion uzupełniający Legionów pod dowództwem kpt. Andrzeja Galicy, ściągnięty ze Sławkowa, kolejne jednostki docierają z Radomska oraz Kołomyji, co pozwoliło powołać do życia szkołę podchorążych w Piotrkowie Trybunalskim. Najbitniejszą jednostką nowo powołanej Brygady był 4 pułk piechoty.

„Akademia Niepodległości” to rozpoczęty w grudniu 2017 r., a obliczony na cztery lata (do połowy 1921 r.) cykl spotkań, w czasie których pracownicy IPN oraz zaproszeni reprezentanci uczelni wyższych bądź lokalnych środowisk przedstawiają – w formie popularnych wykładów – zarówno drogę do Niepodległej, poczynając od pierwszej dekady XX stulecia i czas I wojny światowej, poprzez wznoszenie jej państwowego gmachu i wykuwanie granic, po syntetyczny bilans międzywojennego dwudziestolecia.

foto: Artur Ossowski

do góry