Nawigacja

Aktualności

Inauguracja akcji edukacyjnej IPN „Biało-czerwony szlak. Moja Niepodległa” – Piotrków Trybunalski, 21 maja 2018

W poniedziałek 21 maja w południe, w wielu miastach Polski nastąpiła inauguracja akcji edukacyjnej IPN „Biało-czerwony szlak. Moja Niepodległa”. W Łódzkiem pierwszym miastem na biało-czerwonym szlaku jest Piotrków Trybunalski, gdzie prezentujemy plenerową wystawę „Ojcowie Niepodległości”. Z ekspozycją można zapoznać się do 11 czerwca w Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Jakuba przy ul. Krakowskie Przedmieście 2.

Przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Szczecinie wystawa składa się z 20 paneli. Część wstępna zawiera m.in. oś czasu przedstawiającą najważniejsze wydarzenia prowadzące do odzyskania przez Polskę Niepodległości, mapę Polski z lat 1918-1923 ukazującą procesy kształtowania się granic polskich, a także pierwszą stronę „Monitora Polskiego” z 11 XI 1918 r. W głównej części wystawy zaprezentowano sylwetki wybitnych mężów stanu: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. Plansze zawierają wielkoformatowe zdjęcia postaci oraz ich krótkie biogramy.

Piotrków Trybunalski nie został wybrany na miejsce prezentacji wystawy przypadkowo. W lutym 1915 r. do tego miasta przeniesiono siedzibę Departamentu Wojskowego Naczelnego Komitetu Narodowego. Najważniejszym zadaniem komórki kierowanej przez ppłk. Władysława Sikorskiego była rozbudowa Legionów Polskich. W maju 1915 r. w rejonie Piotrkowa Trybunalskiego została sformowana III Brygada Legionów.

Afisz Centralnego Biura Werbunkowego Legionów Polskich

Siedziba Departamentu Wojskowego Naczelnego Komitetu Narodowego w Piotrkowie Trybunalskim (Centralne Archiwum Wojskowe)

Tym wydarzeniom będzie poświęcony wykład dr. Marty Walak odbywający się 24 maja 2018 r. o godz. 17.00 w piotrkowskiej filii UJK (ul. Słowackiego 114/118) w ramach organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej Akademii Niepodległości.

Na wernisażu wystawy „Ojcowie Niepodległości” odbyła się także promocja gry edukacyjnej „Twórcy Niepodległości”, opracowanej przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Łodzi. Jest to gra typu memory przeznaczona dla graczy w wieku od 10 lat, przypominająca sylwetki wybitnych Polaków, którzy przysłużyli się sprawie odzyskania Niepodległości przez Polskę. Zadaniem graczy jest odsłanianie zawartości kart po dwie tak, aby odnaleźć parę postać–wydarzenie.

do góry