Nawigacja

Aktualności

Referat dr Joanny Żelazko w ramach sesji w 80. rocznicę spalenia Złoczewa – 4 września 2019

W dniach 3-4 września przypadła 80. rocznica spalenia Złoczewa i zamordowania ok. 200 mieszkańców miasta oraz okolicznych miejscowości przez żołnierzy niemieckich.

Z tej okazji staraniem władz Złoczewa, pod patronatem honorowym Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi, 4 września 2019 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Złoczewie odbyła się sesja popularnonaukowa „Zbrodnie popełnione przez żołnierzy niemieckich we wrześniu 1939 r. na obszarze powiatów sieradzkiego i wieluńskiego”. Z referatem otwierającym wystąpiła dr Joanna Żelazko z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Łodzi (III Rzesza będzie prowadziła wojnę w sposób humanitarny”. Zbrodnie Wehrmachtu w zachodniej części województwa łódzkiego w pierwszej dekadzie września 1939 roku).

W ramach sesji wystąpienia zaprezentowali również Józef Szubzda, Urszula Łukomska, członkowie miejscowego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej przy LO w Złoczewie, Piotr Gutbier.

W ramach uroczystości rocznicowych odprawiona została również w kościele pw. Św. Andrzeja w Złoczewie Msza Święta w intencji ofiar zbrodni. Następnie odbyło się uroczyste złożenie kwiatów połączone z apelem poległych przed pomnikiem upamiętniającym tragedię Złoczewa.

 

do góry