Nawigacja

Nowy portal popularnonaukowy

więcej

Aktualności

Finał ogólnopolskiego konkursu poświęcony postaci Gustawa Herlinga Grudzińskiego – Łódź, 22 listopada 2019

Znamy już wyniki konkursu „»Człowiek jest ludzki w ludzkich warunkach«. Gustaw Herling-Grudziński na tle historii Polski”. Finał odbył się 22 listopada 2019 r. w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi.

  • foto: Joanna Kucińska
  • foto: Joanna Kucińska
  • foto: Joanna Kucińska
  • foto: Joanna Kucińska
  • foto: Joanna Kucińska
  • foto: Joanna Kucińska
  • foto: Joanna Kucińska
  • foto: Joanna Kucińska
  • foto: Joanna Kucińska
  • foto: Joanna Kucińska
  • foto: Joanna Kucińska
  • foto: Joanna Kucińska
  • foto: Joanna Kucińska

W związku z uchwałą Sejmu RP z 20 lipca 2018 r. ustanawiającą ​rok 2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi zorganizował ogólnopolski konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych „»Człowiek jest ludzki w ludzkich warunkach«. Gustaw Herling-Grudziński na tle historii Polski”. Celem konkursu było upowszechnienie wiedzy o postaci Gustawa Herlinga-Grudzińskiego oraz dziejach Polski w latach II wojny światowej ze szczególnym uwzględnieniem losów obywateli II Rzeczpospolitej w ZSRS.

Konkurs podzielony był na dwa etapy. W pierwszym trzyosobowe drużyny przygotowywały audycję radiową lub gazetę szkolną na jeden z wybranych tematów: życiorys pisarza, historia GUŁagu, losy Polaków w ZSRS lub dzieje powojennej emigracji polskiej.

Decyzją jury do finału ogólnopolskiego konkursu historycznego „»Człowiek jest ludzki w ludzkich warunkach«. Gustaw Herling-Grudziński na tle historii Polski” zakwalifikowano 12 drużyn – autorów najlepszych​ prac, którzy tydzień przed finałem rozwiązywali test online.

  1. I LO Brzozów w składzie: Katarzyna Folta, Martyna Florek, Hubert Fijałka
  2. ZPSM Kraków w składzie: Katarzyna Kołodziej, Ida Świątek, Julia Kosek
  3. ZS nr 3 Kutno w składzie: Damian Drzewiecki, Hubert Nowakowski, Gerard Podlewski
  4. XXVI LO Łódź w składzie: Ignacy Kański, Ewelina Sobczak, Jakub Dworakowski
  5. XXVI LO Łódź w składzie: Patrycja Jachimek, Klaudia Rosiak, Dawid Borkowski
  6. I LO Piotrków Tryb. w składzie: Anna Lasek, Maria Madej, Anna Pabich
  7. PZS nr 1 Rumia w składzie: Zuzanna Lewandowska, Rafał Wąż, Michał Skowroński
  8. LO Staszów w składzie: Anna Jastrząb, Daria Golonka, Jakub Piątek
  9. XIII LO Szczecin w składzie: Filip Karpiński, Jakub Niedziółka, Tomasz Nowak
  10. II LO Tomaszów Maz. w składzie: Martyna Kapka, Katarzyna Żegota, Adrianna Sepkowska
  11. II LO Tomaszów Maz. w składzie: Weronika Kowalska, Patrycja Gierzkowska, Anna Antczak
  12. Technikum nr 1 Zabrze w składzie: Patryk Kutołowski, Oskar Pyka, Oliwia Krzanowska

Etap finałowy miał formę turnieju, podczas którego uczestnicy odpowiadali ustnie na pytania dotyczące tematu konkursu.

Po zaciętej rywalizacji I miejsce zajęła drużyna z XXVI Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi w składzie: Dawid Borkowski, Patrycja Jachimek, Klaudia Rosiak; II miejsce drużyna z XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie w składzie: Filip Karpiński, Jakub Niedziółka, Tomasz Nowak; III miejsce drużyna z II Liceum Ogólnokształcącego w Tomaszowie Mazowieckim w składzie: Martyna Kapka, Adrianna Sepkowska, Katarzyna Żegota.

Serdecznie gratulujemy!

fot. z wydarzenia Joanna Kucińska

do góry