Nawigacja

Aktualności

Spotkanie popularnonaukowe przypominające o 80. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę – Łódź, 16 września 2019

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi zaprosił 16 września 2019 r. na spotkanie popularnonaukowe pt. „»Nadszedł czas wyzwolenia bratnich narodów...«. Agresja sowiecka na Polskę 17 września 1939 r.”.

W części pierwszej dr Witold Wasilewski (Archiwum IPN w Warszawie) wygłosił wykład na temat sytuacji na ziemiach polskich okupowanych przez ZSRS w latach 1939-1941. Przybliżył w nim słuchaczom – w tym zaproszonej młodzieży – przebieg agresji sowieckiej z 17 września 1939 r. oraz sytuację ludności cywilnej na terenach zajętych i wcielonych do ZSRS.

Po przerwie dr Joanna Żelazko (Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Łodzi) poprowadziła rozmowę ze świadkami wydarzeń: Juliuszem Baczmagą (Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi, prof. dr hab. Marią Magdaleną Blomberg (Rodzina Katyńska Oddział w Łodzi) oraz Mirosławem Pejką (Związek Sybiraków Oddział w Łodzi). Jej tematem były losy osób deportowanych w głąb ZSRS w latach 1940-1941 z perspektywy dziecka: zabieranie z domów, warunki życia, praca, życie codzienne na zesłaniu – a także okoliczności powrotów.

Partnerem spotkania była Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.

foto: Marzena Kumosińska

do góry