Nawigacja

Aktualności

Wyjazd studyjny pn. „Bohater dwóch wojen – Tadeusz Jeziorowski” – Łódź, Płock, Cierszewo – 14 września 2019

14 września pracownicy pionu edukacyjnego łódzkiego IPN zaprosili nauczycieli z Łodzi i regionu na wyjazd studyjny pn. „Bohater dwóch wojen – Tadeusz Jeziorowski – Łódź, Płock, Cierszewo”.

Jeziorowski zapisał się w historii jako bohaterski obrońca Płocka przed bolszewikami w 1920 r., najmłodszy odznaczony Krzyżem Walecznych, a także jeden z „lotników lwowskich”, pilot myśliwca poległy pod Łodzią podczas Kampanii Polskiej 1939 r.

W trakcie wyjazdu nauczyciele, oprowadzani przez wybitnego znawcę historii miasta dr. Grzegorza Gołębiewskiego, zwiedzili Płock, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc związanych z wojną polsko-bolszewicką, a następnie pojechali do Cierszewa, gdzie Tadeusz Jeziorowski się wychował. Nie tylko zwiedzili tę posiadłość, ale wzięli także udział w sesji popularnonaukowej. W jej trakcie poznali barwne losy rodziny Jeziorowskich, biografie obrońców Płocka w roku 1920 oraz historię lotników lwowskich walczących nad Łodzią we wrześniu 1939 r.

Istotną częścią spotkania z nauczycielami była prezentacja skierowanego do uczniów komiksu „Waleczny Tadzio”, poświęconego losom Tadeusza Jeziorowskiego. Każdy uczestnik wyjazdu otrzymał egzemplarze najnowszego wydawnictwa łódzkiego IPN w liczbie umożliwiającej wykorzystanie publikacji w warunkach szkolnych.

W trakcie spotkania opowiedziano również historię Józefa Kaczmarskiego, niewiele starszego od Tadeusza Jeziorowskiego obrońcy Płocka, który także wykazał się bohaterskimi czynami podczas Kampanii Polskiej 1939 r. Walczył przeciwko Niemcom pod Tomaszowem Lubelskim, a następnie dostał się do niewoli sowieckiej i w 1940 r. został zamordowany przez funkcjonariuszy NKWD w Charkowie. Podobnie jak Jeziorowski był reprezentantem pokolenia, które od najmłodszych lat walczyło o wolność Rzeczypospolitej, ostatecznie poświęcając tej idei życie.

Nauczycieli wkrótce zaprosimy na kolejny wyjazd studyjny organizowany przez łódzki IPN.

do góry