Nawigacja

Aktualności

Uroczystość przy grobie kpt. Stefana Pogonowskiego w 125 rocznicę urodzin – Łódź, 12 lutego 2020

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi zaprasza na spotkanie z okazji 125. rocznicy urodzin kpt. Stefana Pogonowskiego, łódzkiego bohatera wojny polsko-bolszewickiej.

Spotykamy się 12 lutego o godz. 11.00 przy mogile kapitana zlokalizowanej na części rzymskokatolickiej Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej w Łodzi. Organizatorzy przewidują okolicznościowe przemówienia oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Uczestnikami uroczystości będzie łódzka młodzież.

Stefan Pogonowski (1895-1920) – żołnierz armii carskiej podczas I wojny światowej, po rewolucji bolszewickiej w I Korpusie Polskim gen. Dowbora-Muśnickiego, a następnie 4 Dywizji Strzelców Polskich gen. Lucjana Żeligowskiego. Uczestnik wojny polsko-ukraińskiej, dowódca I batalionu 28 Pułku strzelców Kaniowskich („Dzieci Łodzi”) w okresie wojny polsko-bolszewickiej. Zginął 15 sierpnia 1920 r. prowadząc swój batalion do ataku na dywizje wroga próbujące ok. 1 w nocy  przedrzeć się przez polskie pozycje w okolicach Kątów Węgierskich. Zwycięski atak żołnierzy Pogonowskiego był jednym z najważniejszych epizodów bitwy warszawskiej. Porucznik Pogonowski pośmiertnie został awansowany na stopień kapitana i odznaczony Krzyżem Virtuti Militari.

do góry