Nawigacja

Aktualności

Prezentacje albumu o Konspiracyjnym Wojsku Polskim – Łódź, 28 lutego – Witów Kolonia, 21 marca 2020

28 lutego 2020 r. w Łodzi odbyła się pierwsza z cyklu prezentacji albumu o Konspiracyjnym Wojsku Polskim. To element tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi i Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zaprosiły 28 lutego 2020 r. na prezentację publikacji pt. Konspiracyjne Wojsko Polskie – album fotograficzny, która odbędzie się w sali konferencyjnej WBP.

Autorem albumu jest Paweł Wąs, pracownik pionu naukowego Oddziału IPN w Łodzi. Publikacja prezentuje w sposób przekrojowy – za pomocą źródeł ikonograficznych – struktury, działalność i wybrane sylwetki członków Konspiracyjnego Wojska Polskiego, antykomunistycznej organizacji zbrojnej działającej w pierwszych latach powojennych na terenie województw: łódzkiego, śląsko-dąbrowskiego, poznańskiego i kieleckiego.

W albumie przedstawiono dzieje niepodległościowej organizacji zbrojnej dowodzonej przez kpt. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”, zrzeszającej w głównej mierze byłych żołnierzy Armii Krajowej. Konspiracyjne Wojsko Polskie, liczące w szczytowym okresie kilka tysięcy żołnierzy, przez długi czas stawiało skuteczny opór komunistycznej władzy i masowym represjom ze strony sowietów i ich polskich kolaborantów.

Wydarzenie wpisywało się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Otwierany w Łodzi cykl prezentacji albumu obejmuje również:

- Skierniewice: 1 marca, godz. 13.00 / Muzeum Historyczne Skierniewic, ul. Stefana Batorego 64 J

- Kluki: 2 marca, godz. 11.00 / Gminny Ośrodek Kultury, ul. Osiedle Leśne 92

- Zelów, 2 marca, godz. 13.30 / Dom Kultury w Zelowie

- Skierniewice: 4 marca, godz. 10.00 / ZSZ nr 2 im. chor. Józefa Paczkowskiego, ul. Pomologiczna 15

- Opoczno: 5 marca, godz. 12.00 / I LO im. Stefana Żeromskiego, ul. Żeromskiego 3

- Piotrków Trybunalski: 6 marca, godz. 09.30 / Areszt Śledczy, ul. Wronia 76/90

- Piotrków Trybunalski: 6 marca, godz. 11.30 / ZSP nr 1 im. rtm. Witolda Pileckiego, ul. Roosevelta 1

- Radomsko: 18 marca, godz. 10.00; godz. 11.45 / Publiczna Szkoła Podstawowa nr 9 im. H. Sienkiewicza, ul. Rolna 65 / Publiczna Szkoła Podstawowa nr 7 im. R. Traugutta, ul. 11 Listopada 16 (wydarzenie odwołane)

- Witów-Kolonia: 21 marca / SP im. Jana Pawła II (wydarzenie odwołane)

fot. Kornelia Młynarczyk

do góry