Nawigacja

Aktualności

Zmarł Sławomir Cieślikowski, jeden z ostatnich związanych ze Zrzeszeniem „WiN”

  • Fot. 1944.pl
    Fot. 1944.pl

Ze smutkiem informujemy o śmierci w dniu 25 lutego 2020 r. w Łodzi Sławomira Macieja Cieślikowskiego, współpracownika Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, ofiary wieloletnich prześladowań ze strony aparatu bezpieczeństwa PRL, po 1989 r. współorganizatora struktur Stowarzyszenia Społeczno-Kombatanckiego Zrzeszenia „WiN” w całym kraju.

Sławomir Cieślikowski urodził się 15 maja 1926 r. w Żbikowie koło Warszawy. Wychowywał się na Wileńszczyźnie. W 1941 r. wraz z kolegami wstąpił do Szarych Szeregów. Przyjął pseudonim „Maciek” i prowadził drużynę harcerską 12-14-latków, zwanych „Zawiszakami”, którzy zajmowali się pracą konspiracyjną. Wiosną 1943 r. policja niemiecka znalazła przy Cieślikowskim kartkę z wierszem, który nie spodobał się Niemcom, do którego autorstwa się przyznał. Znalazł się na gestapo, gdzie był torturowany i bity, a w konsekwencji trafił do obozu koncentracyjnego na Majdanku. Wraz z innymi osadzonymi tworzył tam konspiracyjne struktury. Przebywał również w niemieckich obozach w Natzweiler, Wesserliing, Neckarelz.

W marcu 1945 r. w czasie transportu w Dachau udało mu się zbiec razem z innymi więźniami i przejść na stronę amerykańską. W Niemczech przebywał przez całe lato 1945 r. Postanowił powrócić do Polski. Trafił do kolejnej konspiracji, współpracując ze Zrzeszeniem „Wolność i Niezawisłość”.

28 czerwca 1946 r. zdał maturę i dostał się na studia. W 1950 r. został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Osadzono go w areszcie przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Był przesłuchiwany i bity. Po kilku miesiącach został wypuszczony bez postawienia mu jakichkolwiek zarzutów. Na wolności osiadł w Łodzi i dokończył rozpoczęte studia.

Przez praktycznie cały okres PRL miał problemy ze znalezieniem stałego zatrudnienia. Odnosił sukcesy w dziedzinie psychologii. Interesował się kulturami wschodu. Był specjalistą w zakresie kultury i literatury Indii. W 1989 r. wraz z kolegami z konspiracji reaktywowali Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”. Doprowadzili do założenia struktur Stowarzyszenia Społeczno-Kombatanckiego Zrzeszenia „WiN”.

Rozmowa ze Sławomirem Cieślikowskim w Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstawnia Warszawskiego.

Ostatnie pożegnanie śp. Sławomira Cieślikowskiego odbęyło się 4 maca 2020 r. na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Ogrodowej w Łodzi.

do góry