Nawigacja

Aktualności

Panel dyskusyjny „Prawda o Zbrodni Katyńskiej na przełomie XX i XXI w.” – Łódź, 6 marca 2020

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi zaprosił 6 marca 2020 r. na pierwsze z przedsięwzięć realizowanych w tym roku w związku z 80. rocznicą Zbrodni Katyńskiej – panel dyskusyjny pt. „Prawda o Zbrodni Katyńskiej na przełomie XX i XXI w.”

Uczestnikami spotkania byli: prof. dr hab. Marian Głosek (kierownik prac archeologicznych prowadzonych w Katyniu i Miednoje w latach 90. XX w.), dr Aleksander Gurjanow (pracownik Stowarzyszenia „Memoriał” w Moskwie) i prof. dr hab. Ireneusz C. Kamiński (prawnik reprezentujący Rodziny Katyńskie w procesach przeciwko Federacji Rosyjskiej przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu). Rozmowę poprowadziła dr Joanna Żelazko (pracownik IPN Oddział w Łodzi).

Spotkanie odbyło się w Instytucie Europejskim w Łodzi. Poprzedziło je otwarcie wystawy „Zbrodnia Katyńska”  (projekt plastyczny – dr Milena Romanowska, scenariusz – Paweł Kowalski). Wystawa prezentowana będzie na Placu Katedralnym im. Jana Pawła II w Łodzi do 23 kwietnia.

Kolejnym wydarzeniem związanym z 80. rocznicą Zbrodni Katyńskiej będzie w Łodzi prezentacja trzeciego tomu publikacji Mord w lesie katyńskim. Przesłuchania przed amerykańską komisją Maddena w latach 1951–1952 (wstęp, wybór, opracowanie Witold Wasilewski). Wydawnictwo ukaże się w najbliższych tygodniach, o szczegółach prezentacji będziemy informować.

foto: Marzena Kumosińska

Relacja z otwarcia wystawy:

Pełen zapis panelu dysysyjnego:

do góry