Nawigacja

Komunikaty

Akt oskarżenia przeciwko byłemu prokuratorowi Prokuratury Garnizonowej w Łodzi

: Anna Cisek
Data publikacji 25.07.2023

W dniu 25 lipca 2023 roku Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Łodzi skierowała do Wojskowego Sądu Garnizonowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko byłemu prokuratorowi Wojskowej Prokuratury Garnizonowej w Łodzi Józefowi C.

Oskarżonemu zarzucono popełnienie zbrodni komunistycznych stanowiących jednocześnie zbrodnie przeciwko ludzkości polegających na przekroczeniu swoich uprawnień w ten sposób, że w dniu 19 grudnia 1981 roku w Łodzi bezprawnie pozbawił wolności: Henryka D., Ludwika J. i Longina C. wydając postanowienie o ich tymczasowym aresztowaniu na okres jednego miesiąca, przypisując im zorganizowanie strajku powszechnego w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Łodzi w dniu 14 grudnia 1981 roku, mimo wprowadzenia stanu wojennego i objęcia tego zakładu pracy militaryzacją.

Ustalenia śledztwa Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Łodzi pozwoliły na sformułowanie aktu oskarżenia przeciwko Józefowi C. Osoby pozbawione przez oskarżonego wolności nie popełniły bowiem w dniu 14 grudnia 1981 roku czynu zabronionego, co mogło stanowić podstawę podjęcia decyzji w przedmiocie ich tymczasowego aresztowania, gdyż tegoż dnia nie był jeszcze opublikowany dekret  z dnia 12 grudnia 1981 roku o stanie wojennym.

Zastosowanie wobec Henryka D., Ludwika J. i Longina C. tymczasowego aresztowania było zatem działaniem bezprawnym i stanowiło akt represji będący poważnym prześladowaniem z powodu prezentowanych przez pokrzywdzonych przekonań i poglądów społeczno-politycznych.

Naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni
przeciwko Narodowi Polskiemu w Łodzi
prokurator Jacek Kozłowski

Łódź, dnia 25 lipca 2023 roku

do góry