Nawigacja

Konferencje naukowe

Sympozjum naukowe „Carl Gustaw Mannerheim i Józef Piłsudski – twórcy niepodległości Finlandii i Polski w XX w.” – Spała, 31 maja 2019

Staraniem Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi 31 maja 2019 r. na terenie Centralnego Ośrodka Sportu w Spale odbyło się sympozjum naukowe „Carl Gustaw Mannerheim i Józef Piłsudski – twórcy niepodległości Finlandii i Polski w XX w.”.

Sympozjum poprzedziło odsłonięcie pamiątkowej tablicy dedykowanej Marszałkowi Mannerheimowi oraz posadzenie „Dębu Niepodległości”. W okolicznościowych wystąpieniach podkreślono związki Mannerheima z Polską i jego przychylność dla Polaków oraz zaangażowanie w walkę o odzyskanie niepodległości Finlandii.

Podczas obrad prof. Włodzimierz Suleja, dyrektor Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie, przeprowadził analizę porównawczą biografii Józefa Piłsudskiego oraz Carla Gustawa. Z kolei wystąpienie Jukki Soininena Soisalona poświęcone było prezentacji postaci marsz. Mannerheima, jako architekta niepodległości Finlandii. Historię Spały, jako rezydencji carów i prezydentów II RP przedstawił dr inż. Dariusz Pieniak, natomiast dr hab. Przemysław Waingertner skupił się na postaci Marszałka Mannerheima i jego biografii.

Sympozjum towarzyszyła wystawa fotograficzna „Śladami Marszałka Mannerheima w Polsce w latach 1889–1919”.

do góry