Nawigacja

Konferencje naukowe

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Konferencja naukowa „Wrzesień 1939 roku w Łodzi i regionie łódzkim – losy ludności cywilnej” – Łódź, 4 września 2019

W ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi zorganizował 4 września 2019 r. konferencję naukową pt. „Wrzesień 1939 roku w Łodzi i regionie łódzkim – losy ludności cywilnej”.

Celem konferencji, która odbyła się 4 września 2019 r. w hotelu Campanile w Łodzi, było przyjrzenie się szerokiemu spektrum zagadnień związanych z okupacją niemiecką ziem regionu łódzkiego w 1939 r. Organizatorom zależało na zaprezentowaniu form reakcji ludności cywilnej na wybuch i przebieg działań zbrojnych oraz ukazaniu metod eksterminacji mieszkańców regionu łódzkiego.

W ramach konferencji omówione zostały m.in. zbrodnie formacji niemieckich na polskiej ludności cywilnej, problematyka miejsc kaźni i obozów (rodzaje, ich charakterystyka i funkcjonowanie), losy mniejszości narodowych II Rzeczypospolitej w 1939 r., niemieckie prawo okupacyjne, zbrodnie nieosądzone i procesy zbrodniarzy, a także zagadnienie powojennych reperkusji niemieckiej okupacji ziem polskich.

Przedsięwzięcie odbyło się pod patronatem Wojewody Łódzkiego oraz Marszałka Województwa Łódzkiego.

foto: Marzena Kumosińska

foto: Marzena Kumosińska

 

do góry