Nawigacja

Aktualności

„Gra Szyfrów” i Inauguracja wystawy o legendarnym „Warszycu” - Piotrków Trybunalski, 10 października 2022 r.

10 października 2022 o godz. 13.30 przed budynkiem Mediateki 800-lecia przy ul. M. Curie-Skłodowskiej 3 w Piotrkowie Trybunalskim została uroczyście otwarta wystawa „Stanisław Sojczyński „Warszyc” (1910-1947) – nauczyciel, żołnierz, konspirator”. Ekspozycję przygotował łódzki oddział IPN. Rysunki przedstawione na planszach nawiązują do tych, które umieszczono na burtach pociągu ŁKA „Warszyc”.

W inauguracji wystawy wziął udział dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, który powiedział:

Stanisław Sojczyński był zbyt młody, aby walczyć o polską niepodległość roku 1918, ale był wystarczająco dojrzały, żeby poznać i rozkochać się w wolnej, niepodległej II Rzeczpospolitej. A z wolnością jest jak z tlenem i jak z powietrzem: kiedy są, to nabierają aury codzienności, naturalności, a gdy ich nie ma człowiek po prostu powolnie umiera, odchodzi.

Dlatego Stanisław Sojczyński nie chciał oddać polskiej niepodległości: bił się z niemieckim najeźdźcą w roku 1939, konspirował w Służbie Zwycięstwu Polski i w Związku Walki Zbrojnej. Był żołnierzem największej podziemnej armii świata – Armii Krajowej. A gdy przyszedł rok 1945 dalszą swą służbę prowadził w kierunku odzyskania przez Polskę niepodległości i ochrony ludności cywilnej, bo Polska wolna nie była, stała się tylko sowiecką kolonią. Za to wszystko zapłacił największą cenę.

W otwarciu ekspozycji wzięli udział także I Wicewojewoda Łódzki Karol Młynarczyk, prezydent Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak, posłanka Anna Milczanowska, dowódca 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Paweł Wiktorowicz, dziekan piotrkowskiej filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego prof. Jacek Bonarek oraz marszałek senior Sejmu RP Antoni Macierewicz, który wskazując na Stanisława Sojczyńskiego przypomniał czym jest etos służby Wojska Polskiego:

(…) To właśnie dzisiaj żołnierze polscy (…) kontynuują wielką tradycję bohaterów niepodległości Polski. Takich bohaterów, których jednym z najwybitniejszych jest kapitan Warszyc. Jednym z najwybitniejszych, ale też jednym z tych, którzy najbardziej dramatycznie poświęcili swoje życie walcząc o Polaków, o Polskę, o niepodległość. O to, by Polska się odrodziła jako państwo sprawiedliwe, jako państwo gwarantujące narodowi polskiemu bezpieczeństwo.

W tym roku minęło 75 lat od zamordowania Stanisława Sojczyńskiego – uczestnika wojny obronnej, żołnierza Armii Krajowej, twórcy niepodległościowej organizacji Konspiracyjne Wojsko Polskie. W czerwcu 1946 roku został ujęty przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa i sądzony wraz z 11 podkomendnych przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Łodzi. Na mocy wyroku został rozstrzelany 19 lutego 1947 roku. Do dziś nie udało się ustalić, gdzie został pochowany.

***

10 października 2022 mobilny showroom z „Grą Szyfrów” stanął przed budynkiem dydaktycznym A filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. W godzinach 10.00-16.00 studenci UJK i mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego mogli wcielić się w rolę polskich kryptologów z czasów wojny 1920 roku. O godz. 12.00 prezes IPN dr Karol Nawrocki wziął udział w konferencji prasowej, podczas ktorej przedstawił założenia projektu gamingowego. Na pytania dziennikarzy odpowiadała też Magdalena Hajduk, dyrektor Biura Nowych Technologii.

Gra składa się z trzech misji, opisujących przebieg wojny polsko-bolszewickiej. Wykorzystując swój spryt i wiedzę gracze muszą uruchomić skomplikowane urządzenia komunikacyjne sprzed 100 lat, by uchronić Europę przed komunistycznym zniewoleniem. 

 

 

Fot. Jacek Trajdos

 
do góry